Հայաստանում ավիաընկերությունների հետ քննարկում են չվերթները գիշերային ժամերից տեղափոխելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Ավետիսյանն օգոստոսի 3-ին ընդունել է ՀՀ-ում գործող ավիաընկերությունների ներկայացուցիչներին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ էկոնամիկայի նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, հանդիպմանը մասնակցել են «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ գլխավոր մենեջերի տեղակալ Անդրանիկ Շխյանը, ՀՀ ԿԱ քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության և Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի ներկայացուցիչներ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է ավիաընկերությունների կողմից իրականացվող գիշերային չվերթների տեղափոխման հնարավորությունը` կարևորելով Հայաստան ժամանող զբոսաշրջիկների համար նպաստավոր պայմանների ապահովման հարցը:
Ավիաընկերությունների ներկայացուցիչները գիշերային չվերթների իրականացումը հիմնավորել են տարանցիկ երթևեկության համար հարմարավետ միակցումներով` պնդելով, որ ժամերի տեղափոխման դեպքում տարանցիկ ուղևորները ստիպված կլինեն օդանավակայաններում երկար սպասել մյուս չվերթներին` ճամփորդությունը շարունակելու համար:
Արդյունքում, որպես հնարավոր լուծում, ուղևորների հարմարավետ ճափորդության ապահովման նպատակով քննարկվել է լրացուցիչ հաճախականությամբ ցերեկային չվերթների իրականացման հնարավորությունը, ինչն ավիաընկերությունների ներկայացուցիչները կքննարկեն գլխամասային գրասենյակների հետ:

В Армении обсужден вопрос переноса ночных авиарейсов в дневное время
Замминистра экономики Армении Сергей Аветисян 3 августа принял представителей действующих в Армении авиакомпаний. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства экономики Армении, на встрече присутствовали также заместитель главного менеджера ЗАО «»Международные аэропорты Армения» Андраник Шхян, представители Главного управления гражданской авиации при правительстве Армении и Государственной комиссии по защите экономической конкуренции.
В ходе встречи была обсуждена возможность переноса выполняемых авиакомпаниями ночных рейсов, учитывая важность обеспечения благоприятных условий для приезжающих в Армению туристов.
Представители авиакомпаний обосновали реализацию ночных рейсов удобными для транзитных поездок графиком, утверждая, что в случае изменения часов рейсов транзитные пассажиры будут вынуждены долго ждать в аэропортах, ожидая продолжения путешествия.
В результате, в качестве возможного решения для обеспечения удобного путешествия пассажиров была предложена возможность реализации дополнительных рейсов в дневные часы. Представители авиакомпаний обсудят это предложение со своим руководством.