Թյորնբյորն Յագլանդը ՀՀ-ին ն և ԵԽ անդամ ութ պետություններին կոչ է արել վավերացնել Ստամբուլի կոնվենցիան
Թյորնբյորն Յագլանդը ՀՀ-ին ն և ԵԽ անդամ ութ պետություններին կոչ է արել վավերացնել
Ստամբուլի կոնվենցիան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թյորնբյորն Յագլանդը Եվրախորհրդի ինն անդամ-պետություններին, այդ թվում` Հայաստանին կոչ է արել վավերացնել կանանց նկատմամբ բռնության դեմ պայքարի  և նախազգուշացման մասին Ստամբուլի կոնվենցիան։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնի է դարձել Եվրախորհրդի պաշտոնական կայքից:
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը իր աջակցությունն է է հայտնել այդ փաստաթուղթը ստորագրած 20 անդամ պետություններին։ «Ես կոչ եմ անում Հայաստանին, Ադրբեջանին, Բուլղարիային, Չեխիային, Իռլանդիային, Լատվիային, Լիխտենշտեյնին, Մոլդովայի Հանրապետությանը և Ռուսաստանի Դաշնությանն անհապաղ ստորագրել այդ փաստաթուղթը»,- շեշտել է Թյորնբյորն Յագլանդը։
Ստամբուլի կոնվենցիայի համաձայն՝ պետությունները պարտավոր են հետապնդել մեղավորներին, ապահովել զոհի պաշտպանությունը և միջոցներ ձեռնարկել կանանց դեմ բռնությունները կախելու ուղղությամբ։
Վերը նշված կոնվենցիան գործում է 2014 թվականի օգոստոսի 1-ից: Այն քրեական պատասխանատվություն է նախատեսում կանանց նկատմամբ սեռական բռնության, բռնաբարությունից մինչև հետապնդման և գործընկերների սեռական ոտնձգություններից մինչև հոգեբանական բռնությունների համար։

Thorbjørn Jagland calls Armenia and eight members of EC to ratify Istanbul convention
YEREVAN, JULY 30, ARMENPRESS. The Secretary General of the Council of Europe Thorbjørn Jagland called 9 member states of the European Council, including Armenia, to ratify Europe’s Convention on Preventing and Combatting Violence Against Women and Domestic Violence – better known as the Istanbul Convention. “Armenpress” was informed about this from the official website of the European Council.
The Secretary General of the Council of Europe praised the 20 states who have signed that document. “I would therefore like to take this opportunity to praise the 18 member states who have incorporated the treaty into their domestic law and the 20 who have signed it with the intention of ratifying. Only 9 member states have not yet signed this important treaty: Armenia, Azerbaijan, Bulgaria, Czech Republic, Ireland, Latvia, Lichtenstein, Republic of Moldova and the Russian Federation. I urge them to do so without delay”, Thorbjørn Jagland stressed.
According to the Istanbul convention states are obliged to prosecute the perpetrators, guarantee protection for the victim, and take actions to prevent violence against women.
The above-mentioned convention came into force on 1 August 2014. It foresees criminal penalty for violence against women in all its forms, from sexual violence and rape to stalking, sexual harassment and psychological abuse at the hands of intimate partners.