Քրդական կուսակցության պատգամավորների անձեռնամխելիությունը վերացնելու դիմումը մեջլիսում է
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի վերջին խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակ տարած և մեջլիս մտած քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը պաշտոնապես դիմում է ներկայացրել Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովին իր պատգամավորների անձեռնամխելիությունը վերացնելու պահանջով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Հուրիեթ» պարբերականը:
Քրդական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավարներ Փերվին Բուլդանը և Իդրիս Բալյուքենը, ովքեր դիմումը ներկայացրել են մեջլիսի նախագահություն, կոչ են արել մեջլիսի մյուս պատգամավորներին ևս հրաժարվել իրենց անձեռնամխելիությունից:
Թուրքիայի քեմալական Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության գլխավոր քարտուղար Գյուրսել Թեքինը հայտնել է, որ իրենք ևս պատրաստվում են դիմում ներկայացնել իրենց պատգամավորների անձեռնամխելիությունը վերացնելու պահանջով:
Քրդական խնդիրը կարգավորելու խոստումից հրաժարված Էրդողանը Թուրքիայի խորհրդարանում 80 քուրդ պատգամավորների ներկայությունը խիստ վտանգավոր է համարում, ինչի պատճառով ցանկանում է պահ առաջ ազատվել այդ կուսակցությունից եւ նրա առաջնորդներից: Նա մեջլիսին կոչ է արել պատգամավորական անձեռնմխելիությունից եւ մանդատից զրկել այն քուրդ քաղաքական գործիչներին, ովքեր, նրա կարծիքով, կապված են ահաբեկչական խմբավորումների հետ (PKK): Բացառելով քրդերի հետ բանակցությունների հնարավորությունը` Էրդողանն ասել է. «Մենք չենք կարող շարունակել խաղաղ բանակցությունները նրանց հետ, ովքեր սպառնում են մեր ազգային միասնությանն ու եղբայրությանը»:

Депутаты курдской партии представили в меджлис заявление о снятии с себя неприкосновенности
Победившая на последних парламентских выборах и вошедшая в меджлис  прокурдская Демократическая партия народов представила официальное прошение  о снятии с себя  депутатской неприкосновенности.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает турецкая «Хурриет».
Руководители фракции ДПН ФервинБулдан и ИдрисБальюкен призвали и других депутатов отказаться от  депутатской неприкосновенности.
Генсек кемалисткой Народно-республиканской  партии ГюрселТекин  сообщил, что они также  намерены подать заявление  с таким  же  требованием.
Президент Эрдоган, отказавшийся от своего обещания урегулировать курдский вопрос, считает присутствие  80 курдских депутатов в парламенте  большой  угрозой.
Президент Эрдоган призвал турецкий парламент лишить неприкосновенности и мандатов тех курдских политических деятелей, которые, как  он считает,  связаны с террористическими группировками (PKK). Исключив возможность переговоров с курдами, Эрдоган сказал: «Мы не можем продолжать мирные переговоры с теми, кто угрожает нашему национальному  единству и братству».