Իրանը ԼՂ հակամարտության լուծումը տեսնում է միայն խաղաղ ճանապարհով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է լուծվի խաղաղ բանակցությունների միջոցով: Լրագրողների հետ հուլիսի 24-ին կայացած հանդիպմանն այս մասին հայտնեց ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Մուհամադ Ռեիսին: «Իրանի պաշտոնական դիրքորոշումը հակամարտությունների`մասնավորապես ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում, հստակ է. բոլոր հարցերը պետք է լուծում ստանան խաղաղ բանակցությունների միջոցով` միջազգային ընդունված նորմերի հիման վրա»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նկատեց նա`հավելելով, որ Իրանը նույնպես պատասխանատվության զգացում ունի տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության պահպանման հարցում:
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի ներկա փուլը սկսվել է 1988թ., երբ ի պատասխան ԼՂ բնակչության ինքնորոշման պահանջի, ադրբեջանական իշխանությունները կազմակերպեցին հայ բնակչության կոտորածներ ու էթնիկ զտումներ Ադրբեջանի ողջ տարածքում, մասնավորապես` Սումգայիթում, Բաքվում եւ Կիրովաբադում: 1994թ. մայիսին Ադրբեջանը, Լեռնային Ղարաբաղը եւ Հայաստանը կնքեցին զինադադար, որը` չնայած խախտումներին, ուժի մեջ է ցայսօր: Հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ բանակցություններն ընթանում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա) միջնորդությամբՀայաստանը կարեւորում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությունը` որպես բանակցային գործընթացի գործուն ձեւաչափ, որը կարգավորման ուղիներ գտնելու բավականաչափ ներուժ ունի: Հայաստանը համոզված է, որ կարգավորման գործընթացի արդյունավետության բարձրացումն անհնար է առանց բանակցություններին հակամարտության կողմ հանդիսացող Լեռնային Ղարաբաղի լիիրավ մասնակցության

YEREVAN, JULY 24, ARMENPRESS. The Nagorno Karabakh conflict must be solved through peaceful negotiations. The Ambassador of the Islamic Republic of Iran to Armenia Mohammad Raiesi announced about this in an interview with journalists on July 24. “The official stance of Iran over conflicts, particularly NK settlement problem, is firm: All the problems must be solved through peaceful negotiations based on internationally accepted norms”, as “Armenpress” reports, he noted, adding that Iran also feels responsible for maintaining peace and security in the region.
The current phase of the Nagorno Karabakh conflict started in 1988, when, in response to the NK population’s demand for self-determination, the Azerbaijani authorities tried to solve the problem by ethnic cleanings in all regions of Azerbaijan, particularly in Kirovabad, Sumgait, and Baku, and full-scale war, which resulted in thousands of causalities.
The ceasefire agreement signed at the request of Azerbaijan between Azerbaijan, Armenia and Karabakh came into force on July 12, 1994. Currently, negotiations over the conflict settlement are conducted by the mediation of OSCE Minsk Group co-chairs (Russia, USA, France) based on the Madrid Principles proposed in 2007. Armenia gives great importance to the mediation of the Minsk Group co-chairs in the peace process as a practical format of negotiation process.
Armenia is confident that it is impossible to increase the productivity of the settlement process without the full participation of the Nagorno Karabakh Republic in the negotiations. The latter is a party of the conflict.