Քսան տարվա ընթացքում հայ-գերմանական միջպետական հարաբերությունները վերընթաց զարգացում են ապրել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին հուլիսի 21-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահը շնորհավորել է դեսպան Քիսլերին և հաջողություն մաղթել նրան՝ մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու գործում, ընդգծելով, որ դրա համար առկա է ամուր հիմք, և ստեղծված են լավ նախադրյալներ:
Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է նշել, որ հետադարձ հայացք գցելով ավելի քան 20 տարվա պատմություն ունեցող հայ-գերմանական միջպետական հարաբերությունների ընթացքին, կարելի է փաստել, որ այդ հարաբերությունները վերընթաց զարգացում են ապրել:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ Հայաստանը և Գերմանիան ունեն կայուն քաղաքական երկխոսություն, աշխուժորեն զարգանում են միջխորհրդարանական կապերը, կա առևտրատնտեսական հարաբերությունները խորացնելու զգալի ներուժ, որի ուղղությամբ անհրաժեշտ է երկկողմ ջանքեր ներդնել՝ նկատի առնելով նաև, որ ԵՄ երկրներից Գերմանիան ապրանքաշրջանառության ծավալներով ՀՀ առաջնային առևտրային գործընկերներից է:
Հանրապետության Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի կառավարութան կողմից Հայաստանի զարգացմանն ուղղված շարունակական աջակցության համար: Հանդիպմանը քաղաքական և տնտեսական հարաբերություններից բացի, երկուստեք կարևորվել է նաև մշակութային, գիտակրթական, ռազմական և մի շարք այլ ոլորտերում փոխգործակցությունը:
Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել նաև ս.թ. ապրիլի 23-ին ԳԴՀ Նախագահ Յոախիմ Գաուկի հայտարարությունը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ, ևս մեկ անգամ ընդգծելով, որ դա ուժեղ պետության ուժեղ ղեկավարի համոզված ելույթ էր:
Նորանշանակ դեսպան Մաթիաս Քիսլերը վստահեցրել է, որ պաշտոնավարման ընթացքում կանի ամեն հնարավորը՝ շարունակելու երկու երկրների միջև զարգացնել առկա համագործակցությունը և նպաստելու փոխգործակցության նոր ոլորտների ներգրավմանը երկկողմ հարաբերություններում:

За 20 лет отмечен очевидный прогресс в армяно-германских отношениях
21 июля новоназначенный  Чрезвычайный и полномочный посол  Германии в  Армении Матиас Кислер вручил президенту РА Сержу  Саргсяну верительные грамоты.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента РА, Серж Саргсян поздравил посла с началом его дипломатической миссии, подчеркнув, что для этого создан крепкий фундамент и   все предпосылки.
Серж Саргсян отметил также, что  20 летв  армяно-германских  межгосударственных  отношениях  отмечен  очевидный  прогресс.
Стороны  были единодушны в том,  что между  Арменией  иГерманией сложился устойчивый  политический диалог, активно развиваются межпарламентские связи, отмечается значительный потенциал  для углубления торгово-экономических отношений, для чего необходимы обоюдные усилия с учетом того, что по  объемам товарооборота среди стран ЕС Германия – один из приоритетных партнеров РА.
Президент РА  поблагодарил за регулярное содействие и помощь правительства Германии в развитии Армении. Стороны отметили также успешное сотрудничество не только в торговле, но и в культурной, научно-образовательной, военной и в других сферах.
Серж Саргсян высоко оценил также  заявление президента ЙоахимаГаука о признании Геноцида армян, прозвучавшее 23 апреля, отметив, что это было  уверенное заявление сильного президента сильной страны.
Матиас Кислер заверил, что во время своей миссии он сделает все  возможное для развития двустороннего сотрудничества и будет способствовать вовлечению новых направлений  сотрудничества.