Քսան տարվա ընթացքում հայ-գերմանական միջպետական հարաբերությունները վերընթաց զարգացում են ապրել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին հուլիսի 21-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահը շնորհավորել է դեսպան Քիսլերին և հաջողություն մաղթել նրան՝ մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու գործում, ընդգծելով, որ դրա համար առկա է ամուր հիմք, և ստեղծված են լավ նախադրյալներ:
Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է նշել, որ հետադարձ հայացք գցելով ավելի քան 20 տարվա պատմություն ունեցող հայ-գերմանական միջպետական հարաբերությունների ընթացքին, կարելի է փաստել, որ այդ հարաբերությունները վերընթաց զարգացում են ապրել:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ Հայաստանը և Գերմանիան ունեն կայուն քաղաքական երկխոսություն, աշխուժորեն զարգանում են միջխորհրդարանական կապերը, կա առևտրատնտեսական հարաբերությունները խորացնելու զգալի ներուժ, որի ուղղությամբ անհրաժեշտ է երկկողմ ջանքեր ներդնել՝ նկատի առնելով նաև, որ ԵՄ երկրներից Գերմանիան ապրանքաշրջանառության ծավալներով ՀՀ առաջնային առևտրային գործընկերներից է:
Հանրապետության Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի կառավարութան կողմից Հայաստանի զարգացմանն ուղղված շարունակական աջակցության համար: Հանդիպմանը քաղաքական և տնտեսական հարաբերություններից բացի, երկուստեք կարևորվել է նաև մշակութային, գիտակրթական, ռազմական և մի շարք այլ ոլորտերում փոխգործակցությունը:
Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել նաև ս.թ. ապրիլի 23-ին ԳԴՀ Նախագահ Յոախիմ Գաուկի հայտարարությունը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ, ևս մեկ անգամ ընդգծելով, որ դա ուժեղ պետության ուժեղ ղեկավարի համոզված ելույթ էր:
Նորանշանակ դեսպան Մաթիաս Քիսլերը վստահեցրել է, որ պաշտոնավարման ընթացքում կանի ամեն հնարավորը՝ շարունակելու երկու երկրների միջև զարգացնել առկա համագործակցությունը և նպաստելու փոխգործակցության նոր ոլորտների ներգրավմանը երկկողմ հարաբերություններում:

Intergovernmental relation between Armenia and Germany on rise during 20 years
YEREVAN, JULY 21, ARMENPRESS. The newly appointed Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Federal Republic of Germany Matias Kisler delivered his credentials to the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan on July 21.
As “Armenpress” was informed from the Department of Public Relations and Mass Media, the President congratulated Ambassador Kisler and wished him success during his diplomatic mission in our country, emphasizing that there is a solid foundation and good preconditions for that.
Serzh Sargsyan mentioned with satisfaction that looking back at Armenian-German intergovernmental relations of more than 20 years, it can be confirmed that the relations have been on a rise.
The President of the Republic expressed gratitude for the continuous support by the German government aimed to the development of Armenia.  Except political and economic relations, the interlocutors mutually spotlighted cooperation in cultural, scientific, military and in a number of other aspects.
The President of the Republic highly appreciated the announcement of the President of FRG Joachim Gauck about the recognition of the Armenian Genocide on April 23 of the current year, once again emphasizing that it was a confident speech of a strong leader of a powerful country.
The newly appointed Matias Kisler assured that he will do his best to develop the current cooperation between the two countries and to foster partnership in other sectors during his tenure.