Հայաստանը կարևոր դեր է խաղում միջմշակութային երկխոսության ոլորտում. Ալֆրեդո Պերես դ’Արմինիա
ԵՐԵՎԱՆ, ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը կարևոր դեր է խաղում մշակութային, հատկապես միջմշակութային երկխոսության ոլորտում: Այս մասին հուլիսի 11-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հիմնադրման 70-ամյակին նվիրված «Մշակութային քաղաքականություն, քաղաքականություն մշակույթի համար. մշակույթի դերը «Ետ-2015» զարգացման օրակարգում» խորագրով միջազգային գիտաժողովի բացմանը լրագրողներին ասաց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի մշակութային հարցերով օգնական Ալֆրեդո Պերես  դ’Արմինիան: «Հայաստանը, մասնակցություն ունենալով միջմշակութային երկխոսության ոլորտում, ձեռք է բերել իր սեփական ձեռագիրն այդ գործում, որտեղ մեծ են հայաստանյան գործընկերների ջանքերը և աշխարհասփյուռ հայ համայնքի դերն այդ գործում», - ասաց Ալֆրեդո Պերես  դ’Արմինիան:
Լրագրողների հարցին թե ինչպես կգնահատի հայկական մշակութային կոթողների ոչնչացումը Մերձավոր Արևելքում, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի մշակութային հարցերով օգնականը հրաժարվեց պատասխան տալ` պատճառաբանելով, որ «դա երկրների միջև բազմակողմանի հարց է»: Սակայն ասաց, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մի շարք կոնվենցիաներ միտված են պաշտպանելու ազգերի մշակութային ժառանգության հուշարձանները, որոնցում մեծ դեր պետք է ունենան երկրների կառավարությունները:

YEREVAN, JULY 11, ARMENPRESS. Armenia plays an important role in the sphere of culture, especially inter-cultural dialogue. Alfredo Pérez de Armiñán, Assistant Director-General for Culture, told this at the opening of the international symposium dedicated to the 70th anniversary of UNESCO headlined “Cultural policies, politics for culture, the role of culture in post-2015 sustainable development” on July 11. “Armenia having its participation in the inter-cultural dialogue has acquired its own handwriting in that sphere; where the Armenian colleagues and world spread Armenian communities have much investment”, said Alfredo Pérez de Armiñán.
To the question of the journalists how he would assess the extermination of Armenian monuments in the Middle East, the Assistant Director-General for Culture of UNESCO refuted to answer, reasoning that “It is a multi-lateral issue between states”. But he added that a number of conventions of UNESCO are aimed to protect the monuments of the cultural heritage of nations where the governments of states must have a big role.