Թբիլիսիի նոր կենդանաբանական այգու շինարարությունը կսկսվի 2016 թվականի գարնանը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի մայրաքաղաքի նոր կենդանաբանական այգու նախագիծն արդեն պատրաստ Է, 2016 թվականի գարնանը Թբիլիսյան ծովին հարող տարածքում՝ քաղաքի ծայրամասում, կսկսվի դրա շինարարությունը, հայտարարել Է քաղաքապետ Դավիթ Նարմանիան, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հունիսի լույս 14-ի գիշերը հեղեղումը լիովին ոչնչացրել Է կենդանաբանական այգու ստորին մասը, որը գտնվում Է Թբիլիսիի կենտրոնի Հերոսների հրապարակում: Կենդանաբանական այգու 600 բնակիչներից ողջ Է մնացել կեսից քիչ մասը:
«Կենդանաբանական այգին կկառուցվի զգալիորեն ավելի մեծ տարածքում: Նախագիծը, որի հայեցակարգն արդեն պատրաստ Է, աշխատանքային գծագրերի պատրաստման կարիք ունի: Մեր խնդիրն Է, որ այն կենդանիները, որոնք ողջ են մնացել, լինեն անվտանգության մեջ: Նախապատրաստական աշխատանքները կսկսվեն ընթացիկ տարվա աշնանը, իսկ շինարարական գործընթացը՝ եկող տարվա գարնանը»,- Նարմանիայի խոսքը հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին՝ վկայակոչեքով Sputnik գործակալությունը:

Строительство нового зоопарка в Тбилиси начнется весной 2016 года
Проект нового зоопарка в столице Грузии уже готов, весной 2016 года на территории, прилегающей к Тбилисскому морю (тбилисское водохранилище), на окраине города, начнется его строительство, заявил мэр города Давид Нармания.
В ночь на 14 июня наводнением была полностью уничтожена нижняя часть зоопарка, который расположен на площади Героев в центре Тбилиси. Из 600 обитателей зоопарка выжили меньше половины.
"Зоопарк будет обустроен на значительно большей территории. Проект, концепция которого уже готова, нуждается в подготовке рабочих чертежей. Наша задача, чтобы животные, которые выжили, были в безопасности. Подготовительные работы начнутся осенью текущего года, а строительный процесс — весной будущего года", — сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости слова Нармания.