Բրազիլիան կատարեց ցեղասպանությունների կանխարգելմանն ուղղված նշանակալից քայլ. Էդվարդ Նալբանդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել Բրազիլիայի Դաշնային Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ: «Շարունակվում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման անշրջելի գործընթացը։ Հայաստանը ողջունում է Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության Դաշնային Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ բանաձևի ընդունումը։ Այս բանաձևի ընդունմամբ Բրազիլիան նշանակալից քայլ կատարեց՝ ի նպաստ ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների կանխարգելմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերին»,- ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳ նախարարության լրատվական ծառայությունից՝ ասված է նախարար Նալբանդյանի հայտարարության մեջ։
Բրազիլիայի Դաշնային Սենատը մայիսի 27-ին միաձայն ընդունել է Սենատի Արտաքին հարաբերությունների և ազգային պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ, դաշնային սենատոր Ալոիզիո Նունես Ֆերեյրա Ֆիլյոյի և դաշնային սենատոր Ժոզե Սերայի հեղինակած No 550/2015 բանաձևը, որով պաշտոնապես ճանաչվում է Հայոց ցեղասպանությունը:

Бразилия сделала важный шаг, внося свой вклад в благородное дело предотвращения новых преступлений против человечества: глава МИД Армении
Бразилия сделала важный шаг, внося свой вклад в благородное дело предотвращения
новых преступлений против человечества: глава МИД Армении
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян выступил с заявлением в связи с признанием Федеральным Сенатом Бразилии Геноцида армян.
«Продолжается необратимый процесс признания международным сообществом факта Геноцида армян.
Армения приветствует единогласное принятие Федеральным Сенатом Бразилии резолюции о признании Геноцида армян.
Принятием этой резолюции Бразилия сделала важный шаг, внося свой вклад в благородное дело предотвращения новых преступлений против человечества».
Федеральный Сенат Бразилии 27 мая единогласно принял резолюцию No 550/2015, признающую Геноцид армян. Авторами резолюции являются председатель комиссии по внешним сношениям и национальной обороне Сената Бразилии Алоизио Нуньес Ферейра Филье и федеральный сенатор Жозе Сера.