Ամերիկացի զինվորականները սխալմամբ սիրբիրյան խոցի սպորներ են ուղարկել Հարավային Կորեա
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի զինվորականները հայտնել են, որ սխալմամբ սիրբիրյան խոցի կենդանի սպորների նմուշներ են ուղարկել ԱՄՆ-ի ինը լաբորատորիաներ, ինչպես նաեւ Հարավային Կորեայում գտնվող ռազմակայան: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, գրել է The Wall Street Journal-ը՝ հղում անելով Պենտագոնին:
Հարավային Կորեա ուղարկված նմուշները ոչնչացված են: Դրանցով կարող էին վարակվել 22 աշխատակիցներ: Նրանց բոլորին ներարկումներ են արել եւ հակաբիոտիկների բուժընթաց նշանակել: Ներկայում նրանցից ոչ մեկի մոտ հիվանդության ախտանշաններ չեն նկատվել:
Մերիլենդի նահանգի լաբորատորիայի մի քանի աշխատակիցներ հետազոտվում են եւ անհրաժեշտ պատրաստուկներ են ընդունում:
Պենտագոնի հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ սիբիրյան խոցի սպորներն անհրաժեշտ էին գիտափորձեր անցկացնելու համար, բայց դրանք չպետք է կենդանի լինեին:

Американские военные по ошибке отправили в Южную Корею споры сибирской язвы
Военные США сообщили, что по ошибке направили образцы живых спор сибирской язвы в девять лабораторий в США, а также на военную базу в Южную Корею. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, об этом пишет The Wall Street Journal со ссылкой на Пентагон.
Посланные в Южную Корею образцы уничтожены. 22 сотрудника могли заразиться. Им всем сделали инъекции и прописали курс антибиотиков. На данный момент ни у кого симптомы заболевания не выявлены.
Несколько сотрудников лаборатории в штате Мэриленд находятся на обследовании и принимают необходимые препараты.
В заявлении Пентагона подчеркивается, что споры сибирской язвы необходимы были для экспериментов, но они не должны были быть живыми.