ՄԱԿ-ը պահանջում է ազատել զինված հակամարտություններում առեւանգված լրագրողներին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը պահանջել է ազատել զինված հակամարտություններում առեւանգված ԶԼՄ-ների աշխատակիցներին, ինչպես նաեւ կոչ է արել պայմաններ ստեղծել զինված հակամարտությունները լուսաբանող լրագրողների անկախ աշխատանքի համար: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, համապատասխան բանաձեւը միաձայն ընդունվել է մայիսի 27-ին:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը «հաստատակամորեն կոչ է անում» անհապաղ եւ առանց վերապահումների ազատել այն լրագրողներին ու ԶԼՄ-ների աշխատողներին, «որոնք առեւանգվել կամ պատանդ են տարվել զինված հակամարտությունների պայմաններում»: Ընդունված բանաձեւը նաեւ կոչ է անում պետություններին՝ բարենպաստ պայմաններ ստեղծել այն բանի համար, որ զինված հակամարտության իրավիճակում լրագրողները «կարողանան իրենց աշխատանքը կատարել անկախ եւ առանց չհիմնավորված միջամտության»:
«Թղթակիցներ առանց սահմանների» կազմակերպության ղեկավար Քրիստոֆ Դելուարը, ելույթ ունենալով նիստում, հայտնել է, որ միայն անցյալ տարի ԶԼՄ-ների 66 ներկայացուցիչներ են զոհվել առաջադրանքներ կատարելիս, ընդ որում լրագրողների նկատմամբ հարձակումների ու հանցագործությունների ավելի քան 90 տոկոսն անպատիժ է մնում:
Ընթացիկ տարվա սկզբից զոհվել է 25 լրագրող, այդ թվում՝ Charlie Hebdo ֆրանսիական հանդեսի ծաղրանկարիչները, որի փարիզյան խմբագրատան վրա հարձակվել էին ծայրահեղականները: Դելուարի տվյալներով՝ ընդամենը վերջին տասը տարվա ընթացքում կյանքից զրկվել են ԶԼՄ-ների 700-ից ավելի աշխատողներ, հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստին:

ООН требует освободить похищенных в вооруженных конфликтах журналистов
Совет Безопасности ООН потребовал освободить сотрудников СМИ, похищенных при вооруженных конфликтах, а также призвал к созданию условий для независимой работы журналистов в вооруженных конфликтах. Соответствующая резолюция была принята единогласно в среду, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Совет Безопасности ООН "настоятельно призывает" к незамедлительному и безоговорочному освобождению журналистов, работников СМИ, "которые были похищены или взяты в заложники в условиях вооруженных конфликтов". Принятая резолюция также призывает государства создавать благоприятные условия для того, чтобы в ситуациях вооруженного конфликта журналисты "могли выполнять свою работу независимо и без необоснованного вмешательства".
Глава организации "Репортеры без границ" Кристоф Делуар, выступая на заседании, сообщил, что только в прошлом году 66 представителей СМИ погибли при выполнении заданий, при этом более 90 процентов нападений и преступлений против журналистов остаются безнаказанными.
С начала текущего года погибли 25 журналистов, в том числе карикатуристы французского журнала Charlie Hebdo, на редакцию которого в Париже напали экстремисты. Всего, по словам Делуара, за последние десять лет более 700 работников СМИ лишились жизни.