Հստակեցվել է պաշտպանության ոլորտում հայ-իրանական համագործակցության օրակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 24-ից 25-ն աշխատանքային այցով գտնվում էր Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, այցի հիմնական նպատակն էր հստակեցնել պաշտպանության ոլորտում հայ-իրանական երկկողմ համագործակցության օրակարգը, նախանշել առաջիկայում իրականացվելիք միջոցառումները:
Այցի ընթացքում կայացել են պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի հանդիպումները Իրանի պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցության նախարար, բրիգադի գեներալ Հոսեյին Դեհղանի և վերջինիս տեղակալ, բրիգադի գեներալ Ֆիրուզ Մասիհ Փուրի հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգությանը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ վերջին զարգացումներին առնչվող հարցեր: Դավիթ Տոնոյանը ԻԻՀ պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցության նախարարին է փոխանցել ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրավերը` Հայաստան այցելելու վերաբերյալ: Բրիգադի գեներալ Հոսեյին Դեհղանին սիրով ընդունել է Սեյրան Օհանյանի հրավերը, և խոստացել Հայաստան այցելել ընթացիկ տարում:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է նաև Մալեք-Աշթար գիտատեխնոլոգիական համալսարան, Իրանի ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոն, ինչպես նաև «Էթկա» ընկերություն: Այցելությունների ընթացքում կայացել են հանդիպումներ ԻԻՀ պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցման նախարարի տեղակալ-«Մալեք Աշթար» համալսարանի ղեկավար, բրիգադի գեներալ Ռեզա Մոզաֆարի Նիայի, ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի պետ, պաշտպանության նախարարի նախկին տեղակալ Նասրոլլահ Քալանթարի և «Էթկա» ընկերություն ղեկավարության հետ: Հանդիպումների ժամանակ քննարկվել են ռազմական կրթության բնագավառում հայ-իրանական երկկողմ համագործակցության ընդլայնման, թիկունքային ապահովման, մասնավորապես` մատակարարումների ոլորտում համագործակցության զարգացման հնարավորություններին առնչվող հարցեր:

Agenda of Armenian-Iranian cooperation in defense sector specified
YEREVAN, 26 MAY, ARMENPRESS. On 24-25 May, the delegation led by First Deputy Minister of Defense of the Republic of Armenia David Tonoyan was on a working visit to the Islamic Republic of Iran. As the Department of Information and Public Relations of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, the main purpose of the visit was to specify the agenda of Armenian-Iranian cooperation in the defense sector and indicate the upcoming events.
During the visit, the First Deputy Minister of Defense had meetings with Iran’s Minister of Defense and Support to Armed Forces, brigadier general Hossein Dehghan and the latter’s deputy, brigadier general Firuz Masih Pur. During the meetings, the sides discussed issues related to regional and international security, as well as the latest developments of the Nagorno-Karabakh conflict resolution. David Tonoyan transmitted the invitation of the Minister of Defense of the Republic of Armenia to the Minister of Defense and Support to Armed Forces of the Islamic Republic of Iran to visit Armenia. Brigade General Hossein Dehghan accepted Minister of Defense Seyran Ohanyan’s invitation with pleasure and promised to visit Armenia during this year.
The delegation led by the First Deputy Minister of Defense of the Republic of Armenia visited the Malek-Ashtar University of Science and Technology, the Center for Strategic Research of Iran and Etka Company.