«Արեւելյան գործընկերությանը» Ադրբեջանի եւ Բելառուսի մասնակցությունը սահմանափակում Է ծրագիրը. Շուլց
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունում միասնական կարծիք չկա «Արեւելյան գործընկերության» ծրագրի հետագա զարգացման կապակցությամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 22-ին Ռիգայում հայտարարել Է Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը:
«Ռուսաստանի նկատմամբ մենք միասնական ուղեգիծ ունենք, բայց միասնական մոտեցում չունենք «Արեւելյան գործընկերության» նկատմամբ»,-ասել Է նա:
Քաղաքական գործիչը նշել Է, որ «Արեւելյան գործընկերությանը»  Ադրբեջանի եւ Բելառուսի մասնակցությունը սահմանափակում Է ծրագիրը, քանի որ այդ երկրների ներքին կառուցվածքը հակասում Է եվրոպական արժեքներին:
«Այդ իմաստով այդ գագաթնաժողովը միայն միջանկյալ քայլ Էր, բայց ոչ ավելին: Կարծում եմ՝ այն, որ դա կայացավ, լավ Է: Բայց «Արեւելյան գործընկերությունը» Ադրբեջանի եւ Բելառուսի նման երկրների հետ, որոնք ներքին կառուցվածքը անհամատեղելի Է ԵՄ-ի եւ մեր հիմնարար արժեքների հետ, նույնպես վատթարացնում Է գագաթնաժողովը»,-հավելել Է Շուլցը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Шульц: единого мнения по развитию "Восточного партнерства" в ЕС нет
В Европейском союзе нет единого мнения по поводу дальнейшего развития программы "Восточное партнерство", заявил председатель Европарламента Мартин Шульц в пятницу в Риге, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"По отношению к России мы придерживаемся единой линии, но у нас нет единого подхода к "Восточному партнерству", — сказал он.
Политик отметил, что участие в "Восточном партнерстве" Азербайджана и Белоруссии ограничивает программу, так как внутреннее устройство в этих странах противоречит европейским ценностям.
"В этом смысле данный саммит был только промежуточным шагом, но не более. Я считаю, что то, что он состоялся, это хорошо. Но "Восточное партнерство" в отношении стран вроде Азербайджана и Белоруссии, внутреннее устройство которых несоединимо с ЕС и нашими базовыми ценностями, также отягчает саммит", — добавил Шульц.