Կաննում Քննդադատության շաբաթի Մեծ մրցանակն ստացել Է արգենտինացի Միտրեի «Պաուլինա» ֆիլմը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արգենտինացի ռեժիսոր Սանտյագո Միտրեն «Պաուլինա» կինոֆիլմի համար արժանացել Է  Կաննի Քննադատության շաբաթի Մեծ մրցանակին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս որոշումը հրապարակել Է հեղինակավոր մրցույթի ժյուրին, մրցույթ, որը Ֆրանսիայի Լազուր ափին անցկացվում Է Կաննի կինոփառատոնի հետ միաժամանակ:
Միտրեի ֆիլմը (Արգենտինայի, Բրազիլիայի եւ Ֆրանսիայի համատեղ արտադրություն) դարձել Է արգենտինացի հայտնի ռեժիսոր Դանիել Տինայրեի համանուն կինոնկարի, որն Էկրաններ Է բարձրացել 1960 թվականին, ռիմեյքը: Կինոժապավենը նվիրված Է Բուենոս Այրեսի 28-ամյա բնակչուհու պատմությանը: Որոշելով արմատապես փոխել իր կյանքը՝ նա մայրաքաղաքում թողնում Է փաստաբանի կարիերան եւ, ղեկավարվելով սոցիալական արդարության համար պայքարի գաղափարներով, մեկնում Է ուսուցիչ աշխատելու երկրի ամենադեպրեսիվ տարածաշրջաններից մեկում:
Քննադատության շաբաթ մրցույթն ստեղծվել Է 1962 թվականին Ֆրանսիացի կինոքննադատների արհմիության կողմից՝ երիտասարդ ռեժիսորների թվում նոր տաղանդներ գտնելու նպատակով: Այն ավանդաբար տեղի Է ունենում Կաննի փառատոնի աշխատանքի օրերին, սակայն փառատոնի բաղկացուցիչ մասը չԷ եւ անկախ բնույթ Է կրում:
Ըստ ավանդույթի, Քննադատության շաբաթի հիմնական մրցութային ծրագիր են մտնում յոթ ֆիլմեր, որոնք ցուցադրվում են մեկ շաբաթվա ընթացքում:

Гран-при Недели критики в Канне получил фильм "Паулина" аргентинца Митре
Аргентинский режиссер Сантьяго Митре удостоен гран-при Недели критики в Канне за кинофильм "Паулина" (Paulina). Такое решение огласило жюри престижного конкурса, который проводится на Лазурном берегу Франции одновременно с Каннским кинофестивалем.
Фильм Митре (совместное производство Аргентины, Бразилии и Франции) стал римейком одноименной картины известного аргентинского режиссера Даниэля Тинайре, вышедшей на экраны в 1960 году, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс. Кинолента посвящена истории 28-летней жительницы Буэнос-Айреса. Решив кардинально изменить свою жизнь, она оставляет адвокатскую карьеру в столице и, руководствуясь идеями борьбы за социальную справедливость, уезжает работать преподавателем в один из самых депрессивных регионов страны.
Конкурс Неделя критики был создан в 1962 году Профсоюзом французских кинокритиков с целью поиска новых талантов среди молодых режиссеров. Он традиционно проходит в дни работы Каннского фестиваля, однако не является его частью и носит независимый характер.
По традиции, в основную конкурсную программу Недели критики входит семь фильмов, которые демонстрируются в течение недели.