«The Times»-ի թղթակիցը Հայաստանը տեսել է որպես արևելքի և արևմուտքի հանդիպման վայր
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հեղինակավոր «The Times»-ն ընգրկուն հոդված է հրապարակել Հայաստանի և երկրի տեսարժան վայրերի մասին: «Հայաստան: լեռներ, վանքեր և նոյյան երկրի շող» խորագրով հոդվածի հեղինակ Փոլ Բլումֆիլդը ճամփորդություն է կատարել մեր երկրով և տեսել Հայաստանի տեսարժան վայրերը, ծանոթացել լեռներին և վանքերին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հոդվածագիրն իր նյութը սկսել է Արարատ լեռան նկարագրությամբ և նշել, որ «Արարատն աշխարհի ամենակատարյալ լեռներից մեկի տիտղոսը կարող է ստանձնել»: «The Times»-ը գրում է, որ լեռնագագաթը միակ գրավիչ բանը չէ: Հոդվածագիրն այնուհետև անդրադարձ է կատարում Խոր Վիրապի վանքին, նշելով, որ այն Հայաստանի «ամենապատմական և գեղատեսիլ հուշարձանն է»: Նշվում է նաև, որ Գրիգոր Լուսավորիչը 13 տարի բանտարկված եղել այս տարածքում: «The Times»-ն ընդգծում է, որ Երևանը հիմնադրվել է Ք.Ա. 782 թվականին և ավելի հին է, քան Հռոմը: Լեգենդն ասում է, որ Հայաստանը եղել է Նոյի առաջին սերունդների բնակավայրը:
Հոդվածագիրը նաև ընդգծում է, որ Տաթևում է գտնվում ամենաերկար ճոպանուղին, ինչպես նաև պատմում հայկական խաչքարերի և երկրի ամենամեծ լճի՝ Սևանի մասին: Բացի այդ, Փոլ Բլումֆիլդը հավելում է, որ Խոր Վիրապի կողմից Արարատը տպավորիչ տեսք ունի:
«Հայաստանն այնտեղ է, որտեղ արևելքը հանդիպում է արևմուտքին»,-նշում է «The Times»-ը: Այն նաև անդրադարձել է նաև հայկական սննդատեսակներին՝ լավաշին, ծիրանին:
Հոդվածագիրն այցելել է նաև Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, եղել Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի նստավայրում:
Ներկայացնելով Երևանը` հեղինակն ընդգծում է, որ լայն, սրճարաններով հարուստ ճեմուղիները, թանգարանները և կյանքի միջերկրածովյան կլիման իդեալական են ամենօրյա զբոսանքի համար: «Ես կանգնեցի հիանալու անթիվ-անհամար հուշարձաններով, այնուհետև ուսումնասիրեցի Վերնիսաժի հնությունները, բացահայտեցի մի շարք թաքնված գանձեր, նայեցի ձեռագործ փորագրությունները, գորգերն ու զարդարված ծիրանափողերը»,- գրում է հեղինակը: Նա անդրադառնում է քաղաքի բլուրներից մեկի վրա գտնվող Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրին` նշելով, որ այդտեղ զգացմունքների իսկական բախում է տեղի ունենում: Բլումֆիելդն հաջորդաբար այցելել է Խոր Վիրապ, Նորավանք, Քարահունջ, Տաթևի վանք և Խնձորեսկ: Նա նշում է, որ Վայոց ձորում հայտնաբերված կոշիկը թվագրվում է Ք.Ա. 3500 թվականով, ինչն ապացուցում է, որ հայերն աշխարհի հնագույն ժողովուրդներից են:
Հասնելով Արցախ` հեղինակը նշում է. «Հենց այստեղից էլ սկսվում է իսկական շփոթմունքը: Անցակետում կարճ ժամանակ սպասելուց հետո հայտնվեցինք մի դրոշի տակ, որը գրեթե, բայց ոչ ամբողջովին նույնն էր, ինչ Հայաստանինը, հայտնվեցինք մի երկրում, որը գրեթե, բայց ոչ ամբողջությամբ Հայաստան էր»: Նա ներկայացնում է, թե ինչպես է 1921 թվականին ԼՂ-ն բռնակցվել Ադրբեջանին, իսկ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո ադրբեջանական ուժերի և հայ բնակչության միջև տեղի ունեցած պատերազմի արդյունքում հայկական կողմի հաղթանակի և 1994 թվականին կնքված զինադադարի համաձայնագրի շնորհիվ ներկայում Ղարաբաղը դե-ֆակտո անկախ պետություն է: «Այն ունի ընտրված կառավարություն, զբաղվում է վիզային հարցերով, այն ունի իր դրոշը, թեպետ ճանաչված չէ այլ երկրների, այդ թվում և Հայաստանի կողմից: Թեպետ երկրի անվանումը ռուսերենի և թուրքերենի խառնուրդ է, սակայն բնակիչներն այն անվանում են Արցախ»,- նշել է Բլումֆիելդը:

Корр. британского издания «The Times» считает Армению местом встречу востока и запада
Известное британское издание «The Times» опубликовало большую статью об Армении и ее достопримечательностях. Автор статьи «Армения : горы, монастыри и блеск земли Ноя» Пол Блумфилд совершил путешествие по Армении, посетил ее достопримечательности, ознакомился с горами и монастырями.
Как сообщает Арменпресс, журналист начинает свою статью с описания горы Арарат, отмечая, что «Арарат может получить титул одной из совершеннейших гор мира». «The Times» пишет, что это не единственная достопримечательность Армении.
Блумфилд рассказывает также о монастыре Хор Вирап, отмечая, что это «самый исторический и прекрасный памятник» Армении. Отмечается также, что Григорий Просветитель 13 лет был заточен в этой местности. «The Times» подчеркивает, что Ереван был основан в 782 году до Р.Х. и древнее Рима. По легенде, Армения была первым обиталищем потомков Ноя.
Блумфилд также отмечает, что в Татеве также находится самая длинная канатная дорога в мире, а также рассказывает об армянских хачкарах и самом большом озере Армении – Севане. Кроме этого, он отмечает, что со стороны Хор Вирапа гора Арарат имеет особо привлекательный вид.
«Армения – это место, где восток встречается с западом», - пишет «The Times».
Автор статьи рассказывает также об армянских блюдах, лаваше и абрикосах. Блумфилд посетил также Эчмиадзин, армянские музеи и много другое.
Говоря о Нагорном Карабахе, автор статьи пишет: «Отсюда начинается настоящая неразбериха. После недолгого ожидания на КПП мы оказались под флагом, который почти, но не полностью, был похож флаг Армении, оказались в стране, которая почти, но не полностью была похожа на Армению».
В статье представляет, как в 1921 году Нагорный Карабах был насильно присоединен к Азербайджану, а после развала СССР в результате военных действий между армянами и азербайджанцами и победы армян Карабах де-факто является независимым государством.
«В Карабахе есть избранное правительство, занимается визовыми вопросами, имеет свой флаг, хотя и не признана другими странами, в том числе и Арменией. Хотя название страны является смешением русского и турецкого языков, однако жители называют свою страну Арцах», - отмечает Блумфилд.