Թվային հեռուստատեսային հեռարձակումը նախատեսվում է սկսել 2016թ. սկզբից
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անալոգային հեռուստատեսության փոխարինումը թվային հեռարձակմամբ միջազգային ստանդարտ է, որին վաղ թե ուշ պետք է անցնել: Այս մասին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Բունիաթյանը: «Ողջ բնակչությունը պետք է պատրաստ լինի թվային հեռարձակմանը, միայն սոցիալապես անապահով խավին սարքավորումներով ապահովելու հարցը չի խնդիրը»,- ասաց Գագիկ Բունիաթյանը:
Նա ընդգծեցց, որ ներկայում քննարկումներ են տեղի ունենում թվայնացման վերջնաժամկետը հունիսի 1-ից հաջորդ տարվա հունվարի 1-ը երկրաձգելու ուղղությամբ: «Կարծում ենք, որ ճիշտ չի լինի արագ որոշումներ կայացնելը: Այնքան էլ հրատապ չէ խնդիրը, այս ռեժիմով կշարունակեն գործել հեռուստաընկերությունները, ու աշնանը ավելի հանգամանալից կքննարկենք հարցը: Կա նաև մարզային ալիքների խնդիրը, որոնք այսօր գործում են ու կգործեն, եթե ընդունվի հետաձգման որոշումը: Միգուցե աշնանը, երբ կքննարկվի այդ օրենքը,  առաջարկվեն մեխանիզմներ, թե ինչպես կարող են այդ հեռուստաընկերությունները շարունակել իրենց գործունեությունը»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`նշեց պաշտոնյան:
Դիտարկմանն ի պատասխան, թե կա մտահոգություն, որ բազմակարծության պակասի խնդիր կառաջանա, երբ գործի միայն մեկ մարզային հեռուստաալիք` Գագիկ Բունիաթյանը նշեց. «Յուրաքանչյուր մարզում գործելու է 10 հեռուստաընկերություն, որից 9-ը հանրապետական սփռման է և 1-ը` մարզային: Ինչու է ձեզ թվում, որ միայն հեռուսաընկերությունները պետք է ապահովեն բազմակարծությունը: Մենք այսօր ունենք համացանց, ռադիո, բացի այդ, մեր բոլոր առաջատար հեռուստաընկերություններն անդրադառնում են մարզային խնդիրներին: Այստեղ խոսքը նրա մասին է, որ մի տեղական հեռուստաընկերություն լինի, որը կներկայացնի մարզային խնդիրները»:
Իսկ թե որ փուլում է գտնվում թվայնացման գործընթացը, Գագիկ Բունիաթյանը տեղեկացրեց, որ մայրաքաղաքում թվային հեռարձակումը մի քանի ամիս է, ինչ ապահովված է, որոշ մարզերում էլ այն ապահովված է թեստային ռեժիմում:

Планируется начать цифровое телевещание в Армении с начала 2015 года
Переход с аналогового телевидения на цифровое вещание является международным стандартом, на который рано или поздно нужно перейти. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал журналистам председатель Национальной комиссии телевидения и радио Гагик Буниатян.
«Все население должно быть готово к цифровому вещанию, проблема не только в обеспечении оборудованием социально необеспеченных семей», - сказал Буниатян.
Он подчеркнул, что ведутся переговоры по вопросу перехода на цифровое телевещание не с 1  июля текущего года, а с 1 января 2015 года. «Думаем, что неправильно принимать быстрые решения. Вопрос не срочен, телекомпании продолжат работать в этом режиме, и осенью мы подробно обсудим вопрос. Есть также проблема областных телеканалов, которые сегодня действуют и продолжат вещать, если решение будет отложено.
Возможно, осенью, когда будет обсужден этот закон, будут предложены механизмы, как эти телекомпании могут продолжать свою деятельность», - отметил Буниатян.
На замечание о том, что есть беспокойство в связи с тем, что возникнет проблема отсутствия плюрализма, если будет действовать только один областной телеканал, Буниатян ответил: «В каждой области будет действовать 10 каналов: 9 республиканских и 1 областной. Почему вам кажется, что только телеканалы должны обеспечивать плюрализм? У нас есть интернет, радио, кроме этого, все наши передовые телеканалы затрагивают областные проблемы. Здесь речь идет о том, чтобы был один местный телеканал, который будет представлять областные проблемы».
Буниатян также отметил, что в столице цифровое вещание уже действует несколько месяцев, а в некоторых областях оно действует в тестовом режиме.