ԱՄՆ կրթական հեղինակավոր մրցանակն առաջին անգամ շնորհվել է հայ գիտնականի
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կալիֆորնիայի Նորդրիջ պետական համալսարանի քիմիայի պրոֆեսոր Գագիկ Մելիքյանը դարձել է առաջին հայ գիտնականը, ով արժանացել է Քենեդի կենտրոնի Սթեֆան Սոնդհեյմի անվան «Ոգեշնչող ուսուցիչ» մրցանակին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ամենամյա մրցանակը շնորհվում է այն մանկավարժներին, որոնք շրջադարձային ազդեցություն են ունեցել ուսանողների կյանքում և մեծ ներդրում` ուսուցման ոլորտում:
Խորհրդանշական է, որ դոկտոր Մելիքյանը, ով Հայոց ցեղասպանության վերապրածների որդի է, այս մրցանակն ստացել է Մեծ եղեռնի 100-րդ տարելիցից ընդամենը մի քանի շաբաթ առաջ: «Սա իմ անձնական պատասխանն է նրանց, ովքեր փորձել են ջնջել մեզ երկրի երեսից, ինչը, սակայն,  նրանց չի հաջողվել», - ասել է Մելիքյանը:
Պրոֆեսոր Մելիքյանը նաև մի շարք այլ հեղինակավոր մրցանակների դափնեկիր է, ինչպիսիք են «Ժերոմ Ռիչֆիլդ» ակադեմիական և Ֆակուլտետի գերազանցության մրցանակները: Վերջինը համալսարանի կողմից տրվող ամենաբարձր մրցանակն է:

Авторитетная премия США была присуждена армянскому ученому
Профессор химии Калифорнийского университета в Нортридже Гагик Меликян  стал первым армянским ученым, которому была присуждена премия «Воодушевляющий учитель» имени Стефана Сондгейма, учрежденная центром Кеннеди.
Как передает «Арменпресс», ежегодная премия присуждается тем учителям, которые решительно повлияли на жизнь своих студентов и имеют весомый вклад в образование.
Символично, что доктор Меликян – потомок избежавших Геноцида армян, получил эту премию за несколько недель до 100-летия Геноцида.
«Это – мой личный ответ тем, кто пытался стереть с лица земли нас, и это им не удалось», - сказал Меликян.