ԵԽ-ն պատրաստակամ է շարունակել աջակցությունը Հայաստանին. Դիդիե Ռեյնդերս
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր` ապրիլի 27-ին, ընդունել է ԵԽ նախարարների խորհրդի նախագահ, Բելգիայի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի, արտաքին առևտրի և եվրոպական հարցերի նախարար Դիդիե Ռեյնդերսին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը ողջունել է բարձրաստիճան հյուրին մեր երկրում և ընդգծել, որ Հայաստանը, շահագրգռված լինելով բարեկամ Բելգիայի հետ երկկողմ հարաբերությունների շարունակական զարգացմամբ, մեծապես կարևորում է նաև Եվրոպայի խորհրդի հետ երկխոսությունն ու համագործակցությունը երկրում իրականացվող բարեփոխումների համատեքստում: Նշելով, որ Հայաստանը զգալի առաջընթաց է ունեցել և՛ որպես ԵԽ անդամ-պետություն՝ ՀՀ պարտավորությունների, և՛ անդամակցությամբ ստանձնած հանձնառությունների կատարման գործընթացում, Սերժ Սարգսյանը հավելել է, որ այդուհանդերձ, դեռևս բավականին աշխատանք կա իրականացնելու, և մեր երկիրը հաստատակամ է շարունակելու բարեփոխումները:
Նախագահը հաջողություններ է մաղթել Դիդիե Ռեյնդերսին՝ ստանձնած կարևոր առաքելությունը՝ ԵԽ նախարարների խորհրդի նախագահությունը հաջողությամբ ավարտին հասցնելու գործում, որին մեկ ամսից էլ պակաս ժամանակ է մնացել:
Դիդիե Ռեյնդերսը շնորհակալություն է հայտնել բարեմաղթանքի ու ջերմ հյուրընկալության համար և ընդգծել, որ չափազանց գնահատում է սերտ ու արդյունավետ համագործակցությունը Հայաստանի հետ: Նա գոհունակությամբ է խոսել Երևանում երեկ և այսօր կայացած իր պաշտոնական հանդիպումների մասին, նշելով, որ իր գնահատմամբ, ինչպես հայ-բելգիական երկկողմ հարաբերությունները, այնպես էլ ԵԽ շրջանակներում փոխգործակցությունը գերազանց են, և անհրաժեշտ է այսուհետ ևս հետևողականորեն շարունակել ջանքերը հարաբերություններն ամրապնդելու, ինչպես նաև տնտեսական փոխգործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ:
Նշելով, որ տեղյակ է ընթացիկ տարին որքան կարևոր և առանձնահատուկ է Հայաստանի համար՝ հագեցած Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումներով, Դիդիե Ռեյնդերսը տեղեկացրել է, որ հանդիպումից հետո այցելելու է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել պարոն Ռեյնդերսին՝ օրերս Երևանում կայացած «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումին բարձր մակարդակով ԵԽ-ի մասնակցության, ինչպես նաև ապրիլի 24-ին հիշատակի արարողությանը բելգիական պատվիրակության ներկայության համար: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանում անչափ շնորհակալ են ու բարձր են գնահատում Բելգիայի իշխանությունների և անձամբ պարոն Ռեյնդերսի ներդրումը Բելգիայի սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին որոշման ընդունման գործում:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵԽ համագործակցության օրակարգին, Արևելյան գործընկերության Ռիգայի գագաթնաժողովին, Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին ԵԽ աջակցությանը վերաբերող և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր: Դիդիե Ռեյնդերսն այս համատեքստում ընդգծել է, որ ԵԽ-ն պատրաստակամ է և հանձնառու շարունակել աջակցությունը Հայաստանին՝ քաղաքական, տնտեսական, իրավական ու այլ ոլորտներում բարեփոխումների ճանապարհին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի վերաբերյալ: Դիդիե Ռեյնդերսը վերահաստատել է իր երկրի և նաև ԵԽ նախարարների խորհրդի նախագահի դիրքորոշումը՝ սատարել միջազգային մանդատ ունեցող միջնորդներին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացում:

Совет Европы готов продолжать содействие Армении: председатель Совета министров СЕ
Президент Армении Серж Саргсян 27 апреля принял председателя Совета министров Совета Европы,  вице-премьера, министра иностранных дел, внешней торговли и по европейским вопросам Бельгии Дидье Рейндерса.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Серж Саргсян поприветствовал визит высокопоставленного гостя и подчеркнул, что Армения, будучи заинтересованной в продолжительном развитии двусторонних отношений с Бельгией, придает важное значение диалогу  и сотрудничеству с СЕ  в контексте проводимых в стране реформ. Отметив, что Армения зафиксировала существенный прогресс как страна-член СЕ с точки зрения выполнения взятых на себя обязательств, Саргсян отметил, что, тем не менее, есть достаточный объем работы, и Армения решительно настроена на продолжение реформ в рамках Совета Европы
Саргсян пожелал Дидье Рейндерсу успехов в его важной миссии в качестве председателя Совета министров СЕ.
Поблагодарив за добрые пожелания и теплый прием, Рейндерс отметил, что чрезвычайно ценит тесное и эффективное сотрудничество с Арменией. Он положительно оценил встречи, проведенные им в Ереване в течение последних двух дней, отметив, что как армяно-бельгийские двусторонние отношения, так и сотрудничество в рамках СЕ находятся на высоком уровне, указав на необходимость и дальше прилагать усилия по укреплению отношений, а также развитию экономического сотрудничества.
Отметив, что он осведомлен о том, насколько особенный и важный этот год для Армении в связи с 100-летием Геноцида армян, Рейндерс сообщил, что после встречи намерен посетить мемориал Цицернакаберд, чтобы почтить память невинных жертв Геноцида.
Президент Армении поблагодарил за участие делегации СЕ в форуме «Против преступления геноцида», а также за участие бельгийской делегации в мероприятиях 24 апреля. Саргсян подчеркнул, что Армения высоко ценит вклад властей Бельгии и лично Рейндерса в процесс признания Геноцида армян Сенатом Бельгии.
Собеседники обсудили ряд вопросов относительно повестки сотрудничества Армения - Совет Европы, Рижского саммита Европейского партнерства, проходящих в Армении при содействии СЕ реформ и представляющих двусторонний других вопросов. Рейндерс в этом контексте подчеркнул готовность СЕ продолжать поддержку Армении в деле проведения реформ в политической, экономической, юридической и других сферах.
Собеседники обменялись также мнениями по поводу процесса переговоров по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Рейндерс подтвердил позицию своей страны и Совета Европы оказывать поддержку Минской группе ОБСЕ – посреднику, имеющему международный мандат, в процессе переговоров по мирному урегулированию карабахской проблемы.