Հունաստանի խորհրդարանի նախագահը ողջունում է ցեղասպանության հանցագործության դեմ Հայաստանի նախաձեռնած պայքարը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության համաշխարհային ճանաչման հարցում Հունաստանի խորհրդարանը դաշնակցելու է Հայաստանին, նաև այն պատճառով, որ մարդկության դեմ այդ հանցագործությունը ճանաչելն ու դատապարտելը մարդ կոչվելու հանձնառության մաս է: Այս մասին, ապրիլի 26-ին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հունաստանի խորհրդարանի նախագահ Զոի Կոնստանդոպուլուն:
«Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելը, հիշելն ու այդ մասին հիշեցնելը, արդարություն ու խաղաղություն պահանջելը կարևոր և անհրաժեշտ քայլեր են մարդկության մասը լինելու մեր հանձնառությունն արդարացնելու համար»,- «Արմենպրեսի»-ի հաղորդմամբ ասել է Զոի Կոնստանդոպուլուն, ում խոսքերով նա Հայաստանում է ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի ոգեկոչման միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով, այլև հայության նկատմամբ հույն ժողովրդի համերաշխությունը հավաստելու համար:
Զոի Կոնստանդոպուլուն նշեց, որ բարձր են գնահատում այս տարվա մարտին Հայաստանի խորհրդարանի կողմից Պոնտոսի ու Փոքր Ասիայի հույների ցեղասպանության ճանաչումը: Հունաստանի խորհրդարանը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է դեռևս 1996թ.:
«Հույների համար Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը առավել քան կարևոր է, քանի որ այն նախապատրաստվել և իրականացվել է այն նույն համատեքստում և ժամանակաշրջանում, որում իրականացվել է Պոնտոսում ու Փոքր Ասիայում հույների ցեղասպանությունը»,- նշել է հունական օրենսդիր մարմնի ղեկավարը, հավելելով,- «Շատ կարևոր է դաշնակցել և միանալ ընդդեմ ցեղասպանության: Այս համատեքստում ողջունում եմ Հայաստանի և Հայաստանի նախագահի նախաձեռնությունը սկսելու համաշխարհային պայքար ցեղասպանությունների դեմ: Հունական պառլամենտը ճանաչման գործում Հայաստանի դաշնակիցն է այլ պետությունների խորհրդարանների ու ՄԱԿ-ի անդամ երկրների հետ միասին»:
Զոի Կոնստանդոպուլուն կարևորել է Հայոց ցեղասպանության նահատակների սրբադասման արարողության և «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի անցկացումը. «Կարևոր էր, որ ֆորումի շրջանակներում գիտնականները, քաղաքական գործիչները, խորհրդարանականները, հասարակական ակտիվիստները կարողացան միասական հռչակագիր ընդունել ընդդեմ ցեղասպանության և ուրախ եմ, որ այդ հռչակագրում անդրադարձ է կատարված Փոքր Ասիայում և Պոնտոսում իրականացված հույների ցեղասպանությունը»:

Председатель парламента Греции приветствует предпринятую Арменией борьбу против преступления геноцида
Председатель парламента Греции приветствует предпринятую Арменией борьбу
против преступления геноцида
В вопросе международного признания Геноцида армян парламент Греции  будет содействовать Армении – еще и потому, что признание и осуждение  этого преступления – основная часть миссии Человека.  Так заявила председатель парламента Греции  Зои Констандопулос в ходе   беседы с журналистами в Ереване 26 апреля.
«Чтобы оправдать свою причастность к мировому сообществу, необходимы важные  и необходимые шаги – признать Геноцид армян, помнить и напоминать о нем, требовать справедливости и мира», - как передает Арменпресс, сказала Зои Констандопулос. По ее словам,  она присутствует в Ереване не только для участия в  поминальных мероприятиях к 100-летию  Геноцида армян, но и чтобы  заверить армянство в  солидарности греческого народа.
Зои Констандопулос отметила, что высоко ценит признание  парламентом РА  геноцид  понтийских и малоазийских греков, сделанное им в марте текущего года.  Парламент Греции признал   Геноцид армян еще в 1996г.
«Для греков признание Геноцида армян – шаг более чем важный, поскольку он был спланирован и осуществлен  в тот же период и в том же контексте, что и геноцид  греков Понта и Малой Азии, - сказала спикер, добавив. -  Чрезвычайно важно солидаризироваться в борьбе против геноцидов, и в этом плане я приветствую инициативу Армении и ее президента – начать международную борьбу против геноцидов. В вопросе  признания парламент Греции – союзник  Армении, парламентов других стран и  государств-членов ООН».
Зои Констандопулос отметила также важность канонизации жертв Геноцида армян и проведение форума «Против преступления геноцида».
«Важно, что в рамках форума ученые, политические деятели, парламентарии и общественные активисты смогли принять совместную резолюцию против геноцидов. Я рада, что в этой резолюции отмечен и геноцид понтийских и малоазийских греков»