DEMYC-ի անդամներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Եվրոպայի ժողովրդավարական երիտասարդական համայնք» կազմակերպության (DEMYC) անդամներն ապրիլի 25-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ ծաղիկներ դրել անմար կրակի մոտ, այնուհետև եղևնի են տնկել հիշատակի ծառուղում և ծանոթացել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի ցուցադրություններին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ՀՀԿ Երիտասարդական կազմակերպության նախագահ Կարեն Ավագյանը, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, նշել է, որ այս օրերին Հայաստանում գտնվող եվրոպական ամենահին ու ամենամեծ երիտասարդական կազմակերպություններից մեկը՝ DEMYC-ը, ճանաչում ու դատապարտում է Հայոց ցեղասպանությունը։ Նա հատկապես ընդգծել է այն փաստը, որ այս երիտասարդները տարբեր քաղաքական կուսակցություններ ներկայացնող անձինք են, ապագա քաղաքական գործիչներ։ Եվ կարևոր է, որ նրանք հնարավորինս շատ տեղեկացված լինեն ՀՀ արտաքին քաղաքականությանը, մեր առաջնահերթություններին։
DEMYC-ի նախագահ Խավիեր Ուրտադո Միրան ընդգծել է, որ իրենք Հայաստանում են՝ ոչ միայն ամրապնդելու Եվրոպայի արևմտյան և արևելյան հատվածների միջև կապը, այլև Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի օրերին իրենց աջակցությունը հայտնելու հայ ժողովրդին և այն կազմակերպությանը, որ հյուրընկալել է իրենց՝ ՀՀԿ երիտասարդական կառույցին։ Խավիեր Ուրտադո Միրան նշել է նաև, որ ավելի քան 1 միլիոն երիտասարդներ այսօր հետևում են DEMYC-ին, կիսում նրա գաղափարախոսությունը, և իրենց կողմից Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևերն ու հայտարարությունները կհասնեն բոլոր այդ երիտասարդներին։
DEMYC-ի ներկայացուցիչներն ապրիլի 25-ին Երևանում ունեցել են նաև պաշտոնական հանդիպումներ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ՀՀ ԱԺ Նախագահ Գալուստ Սահակյանի և ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ։
Ապրիլի 23-26-ը Հայաստանում անցկացվում է DEMYC-ի խորհրդի հավաքը։ Այն Հայաստանում հյուրընկալել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցության Երիտասարդական կազմակերպությունը, որը եվրոպական այս կառույցի լիիրավ անդամ է և ներկայացված է փոխնախագահի պաշտոնով:

YEREVAN, 25 APRIL, ARMENPRESS. On April 25, members of the Democrat Youth Community of Europe (DEMYC) visited Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial where they laid flowers near the eternal flame, planted a fir tree in the garden of remembrance and were introduced to the exhibitions at the Armenian Genocide Museum-Institute.
As the Department of Information and Public Relations of the youth organization of the Republican Party of Armenia (RPA) reports to “Armenpress”, president of the youth organization of the Republican Party of Armenia Karen Avagyananswered journalists’ questions and mentioned that the DEMYC, which is in Armenia and is one of the oldest and largest youth organizations of Europe, recognizes and condemns the Armenian Genocide. Avagyan stressed the fact that these youth represent different political parties and are future politicians and it’s important for them to be as informed as possible about Armenia’s foreign policy and the country’s priorities.
President of DEMYC Javier Hurtado Mira emphasized that they are in Armenia to not only reinforce the relations between the Western and Eastern sectors of Europe, but to also express their support to the Armenian people and their host, the RPA youth organization on the days marking the Centennial of the Armenian Genocide.
On April 25, the DEMYC representatives had official meetings with President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan, Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Galust Sahakyan and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Edward Nalbandyan.