ՄԱԿ-ում «ի գիտություն են ընդունել» Ցեղասպանության վերաբերյալ Հռոմի պապի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի քարտուղարությունում «ի գիտություն են ընդունել» Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի հայտարարությունը, որն ապրիլի 12-ին 1915-1916 թվականներին հայերի զանգվածային սպանություններն ու հալածանքները որակեց «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն»: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, այս դիրքորոշումը ապրիլի 13-ին լրագրողներին ներկայացրել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը: Պան Գի Մունը «քաջատեղյակ է, որ ապրիլի 24-ին Հայաստանում եւ այլ երկրներում հիշատակելու են 1915 թվականի ողբերգական իրադարձությունների 100-րդ տարելիցը», ինչպես նաեւ գիտակցում է «տեղի ունեցածի որակման հետ կապված հարցի զգայուն լինելը»:
Ինչպես նշել է Դյուժարիկը, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունն Օսմանյան կայսրությունում հայերի նկատմամբ հալածանքները համարում է «գազանային հանցագործություն»` կոչ անելով երկրներին՝ շարունակել համագործակցությունը 100-ամյա վաղեմության իրադարձությունների փաստերի բացահայտման նպատակով: «Գլխավոր քարտուղարը հաստատ համոզված է, որ այդ տարեթվի նշումը, 1915 թվականի ողբերգական իրադարձությունների հիշատակումը, ինչպես նաեւ տեղի ունեցածի հետ կապված փաստերի բացահայտման նպատակով համագործակցության շարունակումը պետք է ամրապնդի ապագայում նման գազանային հանցագործությունների կրկնվելը կանխելու մեր ընդհանուր ձգտումը»,- հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչը:

В ООН “приняли к сведению” заявление Папы Римского о Геноциде армян
В секретариате всемирной организации "приняли к сведению" высказывания Папы Римского Франциска, который в минувшее воскресенье назвал массовые убийства и гонения на армян в 1915-1916 гг "первым геноцидом ХХ века". Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на ТАСС, такую позицию изложил в понедельник журналистам официальный представитель генсек ООН Стефан Дюжаррик.
По его словам, в секретариате всемирной организации "приняли к сведению" высказывания Папы Римского Франциска, который в минувшее воскресенье назвал массовые убийства и гонения на армян в 1915-1916 гг "первым геноцидом ХХ века". Как заметил Дюжаррик, Пан Ги Мун "прекрасно помнит о том, что 24 апреля в Армении и других странах будут отмечать 100-летие трагических событий 1915 года", а также осознает "чувствительность вопроса, связанного с квалификацией произошедшего". "Генеральный секретарь твердо убежден, что чествование этой даты, воспоминание трагических событий 1915 года, а также продолжение сотрудничества с целью установления фактов вокруг того, что произошло, должно укрепить наше общее стремление предотвращать повторение подобных зверских преступлений в будущем", - заявил официальный представитель генсека.