Հռոմի պապը խոսեց 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանության մասին և կատարեց Գրիգոր Նարեկացու վարդապետացման կարգ
Հռոմի պապը խոսեց 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանության մասին  և կատարեց
Գրիգոր Նարեկացու վարդապետացման կարգ
ՎԱՏԻԿԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պատարագի իր քարոզում Հռոմի Ֆանցիսկոս պապն արտասանեց «Ցեղասպանություն» բառը՝ Հայոց Մեծ եղեռնը համարելով 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն:
Նա խոսեց նաեւ դրանից հետո տեղ գտած այլ ցեղասպանությունների մասին՝ հիշատակելով Ռուանդան: Հռոմի պապը ողջունեց պատարագին ներկա ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին, Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսին, Մեծի տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսին, Հայ կաթողիկե պատրիարք Ներսես-Պետրոս ԺԹ-ին:
Նա խոսեց նաեւ հայերի հարուստ մշակութային ժառանգության մասին՝ նշելով երաժշտության, ճարտարապետության եւ այլ ոլորտներում դրա թողած անջնջելի հետքը:
Ինչպես այս պահին Հռոմից տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, պատարագի ընթացքում կատարվեց նաև Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու վարդապետացման կարգ: Հնչեց լատիներեն ֆորմուլան և Նարեկացին հայտարարվեց Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ:
Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պատարագը պատմական է. առաջին անգամ է Հռոմի պապը պատարագ մատուցում՝ հիշատակելով ցեղասպանությունը: Մինչ այժմ եղել են միայն աղոթքներ տարբեր ցեղասպանությունների զոհերի հոգիների հանգստության համար, բայց պատարագ դեռևս չէր մատուցվել: Հատկանշական է, որ պատարագը նախաձեռնել է անձամբ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը: Սուրբ Պետոսի տաճարում հավաքված են պատվիրակություններ տարբեր մայրցամաքների երկրների հայկական համայքներից:

VATICAN, APRIL 12, ARMENPRESS. In his sermon during the Divine Liturgy dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide offered in St. Peter’s Basilica, Pope Francis called the mass killings and massacres of the Armenian people in the Ottoman Turkey in 1915 a Genocide. He said that the slaughter of the Armenians was the first genocide of the 20th century.
Among other things, Pope Francis said the Armenian killings were the first of three "massive and unprecedented" genocides that was followed by the Holocaust and Stalinism. He said others had followed, including in Cambodia, Rwanda, Burundi and Bosnia.
The Pope welcomed the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan, the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians His Holiness Karekin II, the Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I and the Catholicos Patriarch of the House of Cilicia Nerses Petros XIX, who attended the liturgy.
Pope Francis also honored the Armenian community at the start of the Mass by pronouncing a 10th-century Armenian mystic, St. Gregory of Narek, a doctor of the church. Only 35 people have been given the title, which is reserved for those whose writings have greatly served the universal church.