Եվգենի Կիսինը խոստանում է նպաստել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհահռչակ ռուս դաշնակահար Եվգենի Կիսինը կոչով կդիմի համաշխարհային արվեստագետներին և մշակույթի գործիչներին, որպեսզի նրանք միջազգային հանրության կոչ անեն ճանաչել և դատապարտել Հայոց ցեղասպանությունը: Բյուրականում լրագրողներից մեկի հարցին, թե պատրաստ է ինչ-որ կերպ նպաստել, որպեսզի աշխարհի արվեստագետները և մշակույթի գործիչները Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու և դատապարտելու միասնական կոչով դիմեն միջազգային հանրությանը, Կիսինը պատասխանեց, որ պատրաստ է, սակայն այդ հարցի շուրջ իր գործընկերներից որևէ մեկի հետ չի խոսել: «Ես, իհարկե, պատրաստ եմ, սակայն այդ հարցի մասին ես իմ գործընկերներից որևէ մեկի հետ չեմ խոսել, դրա համար չեմ կարող դատողություններ անել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նա:
Լրագրողի հարցին` պատրաստվո՞ւմ է արդոք կոչով դիմել հայտնի երաժիշտներին, գրողներին, նկարիչներին, որպեսզի նրանք միասնականորեն կոչ անեն միջազգային հանրությանը՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու և դատապարտելու հարցով: «Կփորձեմ իմանալ, թե գործնականում ինչպես կարելի է դա իրականացնել և կփորձեմ անել դա: Առաջարկը շատ լավն է, շնորհակալություն»,- ասաց Կիսինը:
Հարցին, թե պատրաստվո՞ւմ է ապրիլի 24-ին այցելել  Երևան, Կիսինը պատասանեց, որ չի կարող այդ օրը լինել Երևանում, քանի որ այդ օրերին համերգային շրջագայությունների է լինելու: Միևնույն ժամանակ, նա ընդգծեց, որ մայիսի 26-ին Նյու Յորքի հայտնի «Քարնեգի հոլ» համերգասրահում կմասնակցի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգին:
Ապրիլի 2-ին «Երևանյան հեռանկարներ» 16-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի է ունեցել  անվանի դաշնակահար Եվգենի Կիսինի մենահամերգը:  Փառատոնի այս տարվա բոլոր համերգները նվիրվելու են Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին:

Evgeny Kissin promises to contribute to international recognition of the Armenian Genocide
YEREVAN, 3 APRIL, ARMENPRESS. World famous Russian pianist Evgeny Kissin will be calling on artists and cultural figures of the world to urge the international community to recognize and condemn the Armenian Genocide. When asked if he was ready to help make artists and cultural figures of the world urge the international community to the recognize and condemn the Armenian Genocide during a press conference in Byurakan, Kissin said he was ready, but hadn’t talked about the matter with any of his colleagues yet.“Of course, I’m ready, but I haven’t talked to any of my colleagues about that yet. That’s why I can’t comment on that,”he mentioned, as “Armenpress” reports.
When asked if he was preparing to call on well-known writers, painters and musicians to urge the international community to recognize and condemn the Armenian Genocide, Kissin said:“I’ll try to find out how I can do that, and I will do it. It’s a good proposal, thank you,”Kissin said. In response to a question on his visit to Yerevan on April 24th, Kissin said he couldn’t visit Yerevan on that day because he was going to be on a concert tour, but would be performing at a concert dedicated to the Armenian Genocide Centennial at Carnegie Hall in New York on May 26th.