Էդվարդ Նալբանդյանը ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստում անդրադարձել է Հարավային Կովկասում ստեղծված իրավիճակին
Էդվարդ Նալբանդյանը ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստում անդրադարձել
է Հարավային Կովկասում ստեղծված իրավիճակին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ապրիլի 2-ին մասնակցել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արտգործնախարարների խորհրդի նիստին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, նախարարները մտքեր են փոխանակել գլոբալ և տարածաշրջանային անվտանգության վրա ազդեցություն ունեցող խնդիրների, Կենտրոնական Ասիայում, Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակի, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ, անդրադարձել են Աֆղանստանում կայունության հաստատմանն ուղղված ջանքերին։ Այս հարցերի շուրջ ելույթով է հանդես եկել ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին քաղաքականության համադրման հարցերը, անդրադարձ է արվել ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացմանը, ահաբեկչության և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարին։
Նախարարները քննարկել են Հավաքական անվտանգության խորհրդի 2014թ. դեկտեմբերյան նստաշրջանի որոշումների կատարման ընթացքը։
Նիստին Տաջիկստանի ԱԳ նախարար Սիրոջիդին Ասլովը ներկայացրել է ՀԱՊԿ-ում Տաջիկստանի նախագահության առաջնայնությունների իրականացումը։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան զեկուցել է կազմակերպության ընթացիկ գործունեության, համագործակցության շրջանակներում արձանագրված արդյունքների մասին։
ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի նիստին հրավիրված է եղել և ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սերբիայի առաջին փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Իվիցա Դաչիչը։ Նիստին մտքեր են փոխանակվել ՀԱՊԿ-ի ու ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի միջազգային և տարածաշրջանային այլ կազմակերպությունների միջև համագործակցության շուրջ։
Նախարարները որոշել են 2015թ. ՀԱՊԿ անունից կատարվելիք հայտարարությունների տասը թեմաները, որոնցից երեքը՝ Հայաստանի նախաձեռնությամբ։ Նախարարները Մեծ Հայրենական պատերազմում հաղթանակի 70-ամյակի կապակցությամբ ընդունել են համատեղ հայտարարություն։

Minister Nalbandyan touched upon situation in South Caucasus at sitting of CSTO Foreign Ministers Council
Minister Nalbandyan touched upon situation in South Caucasus at sitting of CSTO Foreign
Ministers Council
YEREVAN, 2 APRIL, ARMENPRESS. On April 2, Armenia’s Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandyan participated in the sitting of the Council of Foreign Ministers of member states of the Collective Security Treaty Organization. As the Department of Press, Information and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, the ministers exchanged views on problems that are having an impact on global and regional security, the current state of affairs in Central Asia and the South Caucasus, as well as the developments unfolding in the Near East. They also touched upon the efforts aimed at establishing stability in Afghanistan. Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandyan delivered a speech on these issues.
During the sitting, the foreign ministers discussed the issues on synthesizing the foreign policies of CSTO-member states and touched upon the development of military and military-technical cooperation and the fight against terrorism and the illegal circulation of narcotics.
During the sitting, Minister of Foreign Affairs of Tajikistan Sirojidin Aslov presented the priorities of Tajikistan’s chairmanship of the CSTO, while CSTO Secretary General Nikolay Bordyuzha delivered a report on the current activities of the CSTO and the results of cooperation.
The ministers determined the ten topics for statements to be made on behalf of the CSTO in 2015, and three of those statements will be at the initiative of Armenia. The ministers also adopted a joint statement on the occasion of the 70th anniversary of the Victory in the Great Patriotic War.