Առաջիկա օրերին սպասվում են հորդառատ անձրևներ, որոշ շրջաններում` ձյուն
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ողջ տարածքում առաջիկա օրերին օդի ջերմաստիճանի անկում կդիտվի: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց ՀՀ ՏԿԱԻՆ Հիդրոմետ ծառայության Օդերևութաբանության կենտրոնի պետի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը: «Այսօր միջերկրական ծովի շրջաններից մեզ է մոտենում ցիկլոնային դաշտ, երեկոյան ժամերին տեղումներն արդեն կսկսվեն: Վաղը սպասվում են կարճատև տեղումներ: Մարտի 30-ին ցիկլոնը հզորանալու է, և երկրի ողջ տարածքում ժամանակ առ ժամանակ սպասվում են ինտենսիվ հորդառատ տեղումներ»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Գագիկ Սուրենյանը: Նրա տեղեկացմամբ` Լոռիում, Տավուշում, Սյունիքի նախալեռնային հատվածներում տեղումները կլինեն ձյան տեսքով, Արարատյան դաշտում` անձրևի: «Կդիտվեն ամպրոպներ, որոշ շրջաններում կտեղա կարկուտ, կդիտվի քամու ուժգնացում: Այդ օրը ջերմաստիճանը կտրուկ կնվազի Տավուշում, Լոռիում, Արցախում: Հանրապետությունում մարտի 30-ի ցերեկը ջերմաստիճանը կնվազի 5-7 աստիճանով, իսկ Տավուշում, Լոռիում, Սյունիքում` 12-15 աստիճանով: Ջերմաստիճանի անկումից հետո այդ շրջաններում ցերեկային ժամերին 0-5 աստիճան տաքություն կդիտվի»,-նշեց օդերևութաբանը: Նրա խոսքով` տեղումները կշարունակվեն ապրիլի 1, 2, 3-ին, բայց ոչ այն ուժգնությամբ, ինչ մարտի վերջին:
Գագիկ Սուրենյանը նաև տեղեկացրեց, որ առաջիկա 5 օրերին Արարատյան դաշտում ցրտահարություն չի սպասվում: «Գիշերային ժամերին մենք 4 աստիճանից ցածր ջերմաստիճան չենք սպասում: Արարատյան դաշտի ողջ տարածքում ցրտահարության ռիսկեր չունենք, բայց ինչպես ցույց է տալիս վիճակագրությունը, ցրտահարության վտանգը պահպանվում է մինչև ապրիլի 20-ը»,-հայտնեց բանախոսը:

В ближайшие дни ожидаются проливные дожди, в отдельных районах – снег
В ближайшие дни по всей территории Армении ожидается резкое снижение температуры. Об этом в беседе с журналистами сообщил заместитель начальника Гидрометцентра МЧС и ТУ РА  ГагикСуренян.
«Сегодня из района Средиземноморья к нам приближается циклон, и вечером уже начнутся осадки. Завтра ожидаются кратковременные дожди. 30 марта циклон усилится, и на всей территории республики время от времени  пройдут  интенсивные осадки», - как передает Арменпресс, сказал Гагик Суренян.
По его словам, в Лори, Тавуше, предгорных районах Сюника   пойдет снег, в Араратской долине – дождь. «Ожидаются грозы,   в отдельных районах будет град, ветер усилится. В этот день резко похолодает в   Лори, Тавуше, Арцахе. Днем температура в республике упадет на 5-7 градусов, а в Лори, Тавуше,   Сюнике – на 12-15 градусов. После падения  в дневное время  температура будет 0-5 градусов», - сказал метеоролог, добавив, что осадки продолжатся  1-3 апреля, но уже не с такой интенсивностью, как в конце марта.
ГагикСуренян  сообщил также, что в предстоящие 5 дней в Араратской долине заморозков не ожидается. «Ночью температура будет не ниже 4 градусов. На всей территории Араратской долины риска заморозков нет, но как показывает статистика, угроза заморозков  сохраняется до 20 апреля», - сказал он.