Հնդկաստանում խոզագրիպի զոհերի թիվը գերազանցել Է երկու հազարը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանում խոզագրիպի (H1N1) զոհերի թիվը տարեսկզբից գերազանցել Է երկու հազարը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է երկրի առողջապահության եւ ընտանիքի բարեկեցության նախարարության պաշտոնական հաղորդագրության մեջ, որը մարտի 27-ին ստացել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Նախարարության տվյալների համաձայն՝ հիվանդացածների ընդհանուր թիվը հասել Է 33 հազարի: Խոզագրիպով հիվանդներն առավել շատ են Ռաջասթանh եւ Հուջարաթh նահանգներում (մինչեւ 7 հազար մարդ յուրաքանչյուրում):
Փետրվարի 24-ից Հուջարաթի նահանգի խոշորագույն քաղաքի՝ Ահմադաբադի վարչակազմն արգելել Է բոլոր հավաքույթները, բացառությամբ հարսանիքների եւ հուղարկավորությունների, որպեսզի հնարավոր լինի կանխել վիրուսի տարածումը:

Число жертв свиного гриппа в Индии превысило 2 тысячи человек
Число жертв свиного гриппа (H1N1) в Индии с начала года превысило 2 тыс. человек. Как передает Арменпресс, об этом  говорится в полученном в пятницу корр. ТАСС официальном сообщении министерства здравоохранения и благосостояния семьи.
По его данным, общее число заболевших достигло 33 тыс. человек. Больше всего пациентов со свиным гриппом зарегистрировано в штатах Раджастхан и Гуджарат (до 7 тыс человек в каждом).
С 24 февраля администрация Ахмадабада - крупнейшего города штата Гуджарат - запретила проводить любые собрания кроме свадеб и похорон, чтобы предотвратить распространение вируса.
В связи с масштабами свиного и птичьего гриппа в Индии Роспотребнадзор в феврале рекомендовал россиянам за три- четыре недели до поездки в эту страну сделать соответствующую прививку.
Ранее в посольстве России в Индии корр. ТАСС сообщили, что "информации о заразившихся свиным гриппом россиянах здесь пока не было".