Կարմիր խաչը անհայտ կորածների հարազատներից ԴՆԹ նմուշներ է հավաքագրում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակը նախաձեռնել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության պատճառով անհայտ կորածների հարազատներից կենսաբանական նմուշներ հավաքագրելու ծրագիրը: Այս թեմայով «Արմենպրես»-ը զրուցել է ԿԽՄԿ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Սարա Էպրեխտի հետ:
Ծրագրի պիլոտային փուլը հաջողությամբ անցկացվել է նախորդ տարեվերջին, մոտակա շաբաթների ընթացքում կտրվի դրա հիմնական փուլի մեկնարկը: «Անցյալ տարի մենք իրականացրել ենք ծրագրի պիլոտային փուլը, որի ընթացքում անհայտ կորածների ընտանիքների անդամներից հավաքել ենք կենսաբանական նմուշներ` ԴՆԹ ստանալու նպատակով: Խոսքը գնում է անհայտ կորածների մի քանի հարազատներից ներթշային նմուշ վերցնելու մասին, որը վերամշակելու արդյունքում ստացվում է կենսաբանական նմուշ, և կկցվի անհայտ կորածի անկետային: Այս ծրագրի իմաստը նրանում է, որ եթե մեկ օր հնարավոր դառնա կատարել արտաշիրիմում, այդ նմուշները կօգտագործվեն մասունքների նույնականացման նպատակով, ինչը հնարավորություն կտա ընտանիքներին պատասխաններ տալ իրենց հարազատների ճակագատրի վերաբերյալ»,-ասաց Սարա Էպրեխտը:
ԿԽՄԿ ներկայացուցչի խոսքով` նմուշների հավաքագրման գործընթացը բավականին բարդ է, քանի որ ոչ միշտ է պատահում, որ անհայտ կորածների հարազատները մեկ տեղում լինեն և նմուշները համակարգված ձևով հավաքվեն: «Ծրագիրն իրականացվում է թե Հայաստանում, թե Ադրբեջանում 4.5 հազար անհայտ կորածների ընտանիքների հետ: Այդ գործընթացի իրականացումը մի քանի տարի կտևի: Վերջում ստացված տվյալները` կենսաբանական նմուշների պահոցը, մենք կհանձնենք Հայաստանի և Ադրբեջանի Անհայտ կորածների, ռազմագերիների ու պատանդների հարցերով հանձնաժողովներին: Այնուհետև կտեսնենք` ինչպես կզարգանան իրադարձությունները` պատրաստ լինելով շարունակել գործել որպես անկախ միջնորդ կողմերի միջև»,-նշեց ԿԽՄԿ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավարը: Նրա տեղեկացմամբ` 4.5 հազար անհայտ կորածներից 400-ը Հայաստանի Հանրապետությունից են, 400-ը Արցախից, իսկ  մնացած 3 հազար 700-ը Ադրբեջանի տվյալներն են:
Չնայած նրան, որ ադրբեջանական կողմից անհայտ կորածների թիվը 4.5 անգամ գերազանցում է ՀՀ-ից և Արցախից միասին վերցրած կորածների թվին` Սարա Էպրեխտը նշեց, որ դրանք ԿԽՄԿ Բաքվի գրասենյակում գրանցված դեպքերն են: «Մենք երբեք չենք առաջնորդվում որևէ կողմի պաշտոնական կամ պետական վիճակագրական տվյալներով: Մեզ համար հիմք է հանդիսանում ընտանիքը, նրանց դիմումը ԿԽՄԿ հակամարտության պատճառով հարազատներից որևէ մեկին կորցնելու մասին: Մեզ մոտ հարցաշարեր են լրացվում, որտեղ մանրամասնությամբ նկարագրվում են տվյալ անձի մասին կարևոր տվյալներ: Սկսած նրանից, թե այդ մարդուն վերջին անգամ երբ են տեսել, ում հետ էր, ինչ տեսք ուներ, նրա առողջական վիճակի մասին տեղեկատվություն, նույնիսկ մանկության տարիներին տարած հիվանդությունների մասին ինֆորմացիա: Բոլոր տեսակի տվյալներ, որոնք հետագայում կարող են օգնել նույնականացման գործընթացում: Այդ հարցաշարերը մենք սկսել ենք լրացնել հենց հետպատերազմական ընթացքում, իհարկե, հետո համակարգված ձեւով դրանք թարմացվել են»,-տեղեկացրեց Սարա Էպրեխտը:
Զրուցակիցը շեշտեց այն հանգամանքը, որ չկա որևէ հաստատում, որ անհայտ կորած մարդիկ բոլորը մահացել են կամ նրանից որևէ մեկը ողջ է, բայց այն, ինչ հնարավոր է կատարել այժմ, ինքնությունը պարզող բազայի ստեղծումն է: «Այս ամբողջ անորոշության մեջ մենք գիտակցում ենք, որ այն, ինչ անհրաժեշտ է անել, պետք է կատարենք հիմա, ինչը հետագայում կարող է օգնել որոշակի պարզաբանումներ տալ այն դեպքերում, երբ հակամարտության կողմերը գան համաձայնության և ի հայտ գա ինքնության որոշման հարցը: Խոսքը չի գնում նրա մասին, որ նշյալ գործընթացը տեղի կունենա հենց վաղը, այլ «երբ» և «եթե» դա տեղի ունենա իրավիճակների մասին է խոսքը»,-ընդգծեց ԿԽՄԿ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավարը:
Ի դեպ, Երևանի հանրային վայրերից մեկում նախատեսվում է անհայտ կորածներին նվիրված հուշարձանի տեղադրում: «Երկար ժամանակ տևեցին բանակցությունները, այժմ որոշակի դրական շարժեր կան: Երևանի քաղաքապետարանի և ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության համաձայնությամբ` կկանգնեցվի հւշարձան, որը ընտանիքներին հնարավորություն կտա հավաքվել այնտեղ, իսկ հանրությանը` առավել իրազեկված լինել այս կարևոր հարցի մասին»,-տեղեկացրեց Սարա Էպրեխտը:

МККК собирает банк ДНК у родственников пропавших без вести в результате нагорно- карабахского конфликта лиц
МККК собирает банк ДНК у родственников пропавших без вести в результате нагорно-
карабахского конфликта лиц
Армянский офис Международного комитета Красного Креста (МККК) начал программу по сбору биологических образцов у родственников пропавших без вести в результате нагорно-карабахского конфликта лиц. Об этом в беседе с Арменпресс сказала руководитель армянского офиса МККК Сара Эпрехт.
Пилотный этап программы стартовал в конце прошлого года, а в ближайшие недели начнется основной этап. «В прошлом году мы провели пилотный этап, в ходе которого мы взяли у членов семей пропавших без вести лиц биологические образцы для получения ДНК.
Речь идет о взятии у нескольких родственников пропавших без вести лиц образцов ротовых мазков. В результате обработки будет получен биологический образец, который будет прикреплен к анкетам пропавших без вести лиц.
Смысл программы заключается в том, что, если однажды будет возможно провести эксгумацию, то образцы будут использованы с целью идентификации лиц, что позволит родственникам получить информацию о судьбе своих родных», - сказала Эпрехт.
По ее словам, процесс сбора образцов является довольно трудным, так как не всегда случается, чтобы родственники пропавших без вести лиц были в одном месте и сбор был систематизированным.
«Программа проходит как в Армении, так и в Азербайджане. В ней принимают участие семьи 4,5 тыс пропавших без вести лиц. реализация программы продлится несколько лет. В конце программы полученную информацию, базу биологических образцов, мы передадим комиссиям по вопросам пропавших без вести лиц, военнопленных и заложников Армении и Азербайджана.
Потом посмотрим, как будут развиваться события, и будем готовы продолжать действовать в качестве посредника между сторонами», - отметила глава армянского офиса МККК.
Она сообщила, что из 4,5 пропавших без вести лиц 400 из Армении, 400 из Нагорного Карабаха, а остальные 3700 – из Азербайджана.
Несмотря на то, что количество пропавших без вести лиц из Азербайджана в 4,5 раз превышает количества лиц из Армении и Нагорного Карабаха вместе взятых, Эпрехт отметила, что это случаи, зарегистрированные бакинским офисом МККК.
«Мы никогда не руководствуемся официальными данными или государственными статусами какой-либо из сторон. Для нас основой служит только семья, их заявление в МККК о потере кого-либо из родственников в результате конфликта. У нас заполняются бланки, в которых подробно отмечаются важные факты о данном лице: начиная с того, где видели этого человека в последний раз, с кем, информация о состоянии здоровья данного лица, даже о его/ее детских заболеваниях.
Собирается вся информация, которая может помочь в процессе идентификации. Эти бланки мы начали заполнять в послевоенные годы, конечно, потом они систематически обновлялись», - сообщила Эпрехт.
Она подчеркнула тот факт, что не нет никаких подтверждений, что все пропавшие без вести лица погибли или кто-то из них жив. Все, что можно сделать сейчас, это создание базы для идентификации. «В этой неопределенности мы осознаем - то, что необходимо сделать, надо делать сейчас, и это в дальнейшем может помочь получить разъяснения тогда, когда стороны конфликта придут к согласию, и появится вопрос идентификации лиц. Речь не идет о том, что данный процесс произойдет завтра, а о том, «когда» и «если» это произойдет», - подчеркнула Эпрехт.
Кстати, планируется создание памятника в Ереване пропавшим без вести лицам. «Переговоры длились очень долго, сейчас есть положительные изменения. По согласию мэрии Еревана и министерства градостроительства, будет поставлен памятник, который позволит семьям пропавших без вести лиц собраться там, а обществу – получить больше информации об этом важном вопросе», - сообщила Эпрехт.