«Լոյս ի լուսոյ»-ը Երևանից մեծ ուխտի ճանապարհեցին հոտնկայս ծափահարություններով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ հանդիսատեսը մարտի 24-ին հնարավորություն ունեցավ ունկընդրելու հայ հոգևոր երաժշտությունըˋ համասյանական բացառիկ մեկնաբանությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբˋ մարտի 24-ի երեկոյան Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի ունեցավ հայ անվանի ջազ դաշնակահար Տիգրան Համասյանի և Երևանի պետական կամերային երգչախմբի (գեղարվեստական ղեկավար՝ Հարություն Թոփիկյան) «Լոյս ի լուսոյ» համերգաշարի առաջին համերգը: Տրվեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգաշարի մեկնարկը:
Համերգի ընթացքում հնչեցին բացառապես հոգևոր երգերˋ շարականներ ու տաղեր՝ մշակված դաշնամուրի և երգչախմբի համար: 5- 19-րդ դարերի հայ հոգևոր երաժշտությունը նոր շունչ ստացավ Համասյանի թարմ, երիտասարդական և ունկնահաճո մեկնաբանության միջոցով: Համերգի ավարտին, ձևավորված ավանդույթի համաձայն, հայ հանդիսատեսը հոտնկայս ծափողջյուններով ընդունեց կատարումըˋ համառորեն չցանկանալով «բաց թողնել» սիրված երաժշտին:
«Լոյս ի լուսո» խորագիրը կրող համերգաշարը ապրիլի 24-ին կներկայացվի Բեյրութում, այնուհետև` Ֆրանսիայում, Բելգիայում, Իտալիայում, Չեխիայում և Գերմանիայում, իսկ հունիսին` կրկին Հայաստանում, հետագայում` Վրաստանում, Իրանում, Թուրքիայում, Մեծ Բրիտանիայում, Շվեյցարիայում: Դեկտեմբերին համերգային շարքը կամփոփվի ԱՄՆ-ում: Երաժիշտը Երևանի պետական կամերային երգչախմբի փոքր խմբով ծրագրում է հանդես գալ նաև Ջավախքում, Թբիլիսիում, Գանձայում, Կարսում, Արևմտյան Հայաստանի այլ քաղաքներում և Ստամբուլում:

Audience sees "Light from Light" off to great covenant from Yerevan by standing ovations
YEREVAN, 25 MARCH, ARMENPRESS. On March 24, the Armenian audience had the opportunity to listen to Hamasyan’s exclusive interpretation of spiritual music. As “Armenpress” reports, on March 24, the first concert by renowned jazz pianist Tigran Hamasyan and the Yerevan State Chamber Choir (artistic director Harutyun Topikyan) of “Light from Light” series took place at the Alexander Spendiaryan Opera and Ballet National Academic Theatre. Thus the concert series dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide kicked off.
Exclusively hymns and spiritual songs have been performed during the concert, which were prepared for choir and piano. The spiritual music of 5-19th centuries took new breath through Hamasyan’s fresh, youthful and attractive performance. At the end of the concert, according to the tradition, the Armenian audience admitted the performance by standing ovation, stubbornly wishing “not to miss” the beloved musician.