Ցեղասպանության տարելիցին նվիրված «1915» ֆիլմի երկար սպասված թրեյլերը համացանցում է
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված նոր՝ «1915» ֆիլմի երկար սպասված թրեյլերը համացանցում է: Այն հասանելի է ֆիլմի պաշտոնական ֆեյսբուքյան էջում և «Youtube» սոցիալական կայքում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ թրեյլերում ներկայացված են ֆիլմի ուշագրավ տեսարանները. ընթացքում հնչում է նաև «Արի իմ սոխակ» երգը: «Դուք չեք կարող խուսափել անցյալից». հենց այս կարգախոսն ունի նոր ֆիլմը: Հասանելի է նաև ֆիլմի պաշտոնական պաստառը:
ԱՄՆ-ի արտադրած 82 րոպե տևողությամբ հոգեբանական թրիլերի ռեժիսորներն ու սցենարի հեղինակներն են Կարին Հովհաննիսյանը և Ալեք Մուհիբյանը, իսկ ամերիկահայ ռոք երգիչ, երգահան, հայտնի «System of a Down» ալտերնատիվ մետալ-ռոք խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը երաժշտություն է գրել կինոնկարի համար:
Ֆիլմը կհայտնվի նաև հայկական կինոէկրաններին: «Մոսկվա» կինոթատրոնում ֆիլմի պրեմիերան տեղի կունենա ապրիլի 25-ին:
Ֆիլմի պաշտոնական՝ 1915themovie.com կայքը տեղեկացնում է, որ «1915»-ը հոգեբանական թրիլերը ներկայացնում է ժամանակակից պատմության ամենասոսկալի իրադարձությունները: Ֆիլմը հետևում է մի մարդու վիճելի առաքելությանը, ով ցանկություն ունի կյանքի բերել մոռացված ցեղասպանության ուրվականներին:
«Մեկ դար անց՝ 2015 թվականի ապրիլին, միլիոնավոր հայեր կհիշեն այն, ինչ կոչվում է Հայոց ցեղասպանություն՝ ժամանակակից պատմության առաջին ցեղասպանությունը և հաջորդ ՝ Հոլոքոստի, Ռուանդայի, Կամբոջիայի, Սուդանի ցեղասպանությունների ծրագիրը: Այս ֆիլմը հիշողության մասին է՝ ինչ է պատահում, երբ անցյալը մերժվում է, ինչ է պատահում, երբ դրան ընդդիմանում են: Քանի որ մենք մոտենում ենք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, «1915» ֆիլմը կոչ է անում մեզնից յուրաքանչյուրին դադարեցնել ժխտողականությունը և խիզախությամբ հանդիպել անցյալի ուրվականներին»,-նշված է ֆիլմի կայքում:
Ֆիլմի գլխավոր դերերում հանդես են գալիս դերասաններ Սիմոն Աբգարյանը /կերպարը՝ Սիմոն/, Սեմ Փեյջը /Ջեյմս/ և Անժելա Սարաֆյանը /Անժելա/: Հայազգի դերասանուհի Անժելա Սարաֆյանը հայտնի է հատկապես «Մթնշաղ. Սագա. Լուսաբաց», «Պարանոյա», «Ներգաղթյալ» ֆիլմերից: Դերասան Սիմոն Աբգարյանն էլ ճանաչված է «Արարատ»,  «Կազինո Ռոյալ», «Սպին» կինոնկարներից:
Այլ դերերում հանդես են գալիս Ջիվ Փիդոքը /Ջեֆրի/, Քորթնի Հալվերսոնը /Լաքի/, Դեբրա Քրիսթոֆերսոնը /Լիլիան/, Նիկոլայ Կինսկին /Թոնի/, Մայլս Քրանդորդը /Ռեյ/ և այլք:
«Գրեմմի» մրցանակի դափնեկիր Սերժ Թանկյանը Rolling Stone-ին ասել է, որ ֆիլմը շատ հետաքրքիր դրամա է: «Այն նկարահանվել է Լոս Անջելեսում՝ Լոս Անջելես թատրոնում, որը շատ հին և ականավոր թատրոն է: Այն իսկապես շատ, շատ հետաքրքիր թրիլեր է, ժամանակակից պատմություն: Ֆիլմն առնչվում է ժխտողականոության և ցեղասպանության հոգեբանական հետևանքների հետ»,- ասել է Թանկյանը:

Трейлер фильма «1915», посвященного 100-летию Геноцид армян, размещен в сети
Трейлер фильма «1915», посвященного 100-летию Геноцид армян, размещен в сети. Его можно посмтреть на официальном сайте фильма и в Youtube.
Как передает «Арменпресс», в трейлере представлены примечательные сцены из фильма, звучит песня «Приди, мой соловей».  Кредо фильма - «Прошлого не избежать».
«1915» - психологический триллер длительностью 82 минуты, выпущенный в США; режиссеры и авторы сценария – Карин Ованнисян и Алек Мухибян, музыку написал Серж Танкян, солист рок-группы   «System of a Down».Официальный сайт фильма  1915themovie.com  сообщает, что психологический триллер «1915» представляет самые ужасные события современной истории. Рассказывается история человека, пожелавшего оживить призраки позабытого геноцида.  «Спустя ровно век – в  2015-м, миллионы армян вспомнят то, что называтся Геноцидом армян, - первый геноцид современной истории, ставший проектом для последующих Холокоста, Руанды, Камбоджи, Судана. Этот фильм о памяти – что бывает, когда прошлое отрицается. Поскольку мы приближаемся к дате 100-летия Геноцида, «1915» призывает каждого из нас отринуть отрицание и храбро взглянуть на призраки прошлого»,- сказано в сайте фильма.
Сайт Imdb.com сообщает, что премьера фильма состоится 24-го апреля в Лос-Анджелесе. В главных ролях снимались Симон Абгарян (Симон), Сэм Пейдж (Джеймс), Анжела Сарафян (Анжела), которая известна по ролям в фильмах  «Сумерки. Сага. Рассвет», «Паранойя», «Иммигрант». Симон Абгарян известен по ролям в фильмах  «Арарат»,  «Казино Ройяль», «Шрам».
В ролях снимались Джив Пидок (Джеффри), Кортни Халверстон (Лаки), Дебра Кристоферсон (Лилиан), Николай Кински (Тони), Майлс Крандорд (Рэй) и др.
Недавно лауреат премии «Грэмми» Серж Танкян сообщил журналу Rolling Stone, что фильм – интересная драма. «Фильм снимался в Лос-Анджелесе – в старом театре. Это действительно очень интересный триллер, современная история. В нем говорится об отрицании и психологических последствиях геноцида»,- сказал Серж Танкян.