Թուրքիան պետք է առերեսվի սեփական պատմությանը, Գերմանիան` կատարվածը կոչի Ցեղասպանություն. Բունդեսթագի թուրք պատգամավոր
Թուրքիան պետք է առերեսվի սեփական պատմությանը, Գերմանիան`
կատարվածը կոչի Ցեղասպանություն. Բունդեսթագի թուրք պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության «Դաշինք 90/Կանաչներ» կուսակցության նախաձեռնությամբ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված քննարկում տեղի կունենա Բունդեսթագում, որի արդյունքները կամփոփվեն նոր բանաձևում: Քննարկման նախապատրաստության շրջանակներում Հայաստանում է Կանաչների կուսակցության համանախագահ Ջեմ Օզդեմիրի գլխավորած պատվիրակությունը: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց` Բունդեսթագի պատգամավոր պարոն Օզդեմիրի հետ` Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցի վերաբերյալ:
-Պարո´ն Օզդեմիր, այցի շրջանականերում եղել եք Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում և հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Ի՞նչ տպավորություններով վերադարձաք  հուշահամալիրից:
-Այնքան շատ աղբյուրներ կան, որ ապացուցում են, որ մենք` գերմանացիներս, դժբախտաբար, ներգրավված ենք եղել ցեղասպանության գործընթացում` որպես Օսմանյան կայսրության դաշնակից: Ուստի կարծում եմ, որ Գերմանիան, որպես հայերի ցեղասպանության մեջ իր մասնաբաժինն ունեցող երկիր, պետք է բացահայտ անդրադառնա այդ հարցին: Որպես Հայաստանի և Թուրքիայի բարեկամ երկիր` մենք պետք է աջակցենք հայ-թուրքական փակ սահմանի բացմանը: Որպես երկու երկրների բարեկամ երկիր` մենք պետք է ջանքեր գործադրենք, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները դառնան այնպիսին, ինչպիսին այսօր Ֆրանսիայի և Գերմանիայի կամ Լեհաստանի և Գերմանիայի հարաբերություններն են: Իհարկե, դրան հասնելու նախապայմաններից մեկն էլ այն է, որ յուրաքանչյուր երկիր պետք է առերեսվի իր պատմության մութ էջերին, և դա ճշմարիտ է նաև Թուրքիայի համար:
-Որպես թուրքական արմատներ ունեցող գերմանացի քաղաքական գործիչ, ի՞նչ եք կարծում` ի՞նչ քայլեր պետք է թուրքական կառավարությունը ձեռնարկի Հայոց ցեղասպանության իրականացման հարցում լիակատար պատասխանատվություն ստանձնելու համար:
-Մեր պատվիրակության կազմում ինձնից բացի թուրքական ծագում ունեցող ևս մեկ պատգամավոր կա: Մեր այցը ցույց է տալիս, որ Գերմանիայում բնակվող թուրքերը, վայելելով այդ երկրի ընձեռած ազատությունները, տեսնում են, որ Գերմանիան իր պատմությանն առերեսվելու հարցում այլ տարբերակ է ընտրել: Դա հեշտ գործընթաց չի եղել, սակայն Գերմանիան դրանից չի թուլացել: Հակառակը, Գերմանիայի ուժը կայանում է նաև նրանում, որ նա կարողացել է լուծել իր պատմության մութ էջերը: Նշելով այս ամենը` ես կցանականայի, որ Թուրքիան ընդունի, որ Հայոց ցեղասպանության հետևանքով ինքը նույնպես շատ բան է կորցրել: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում ինձ ամենից շատ տպավորեցին ապրիլի 24-ին համակենտրոնացման ճամբարներ տարված և սպանված մտավորականների լուսանկարները: Այդ մարդիկ ժամանակին Ստամբուլի մտավորականությունն են կազմել: Կոմիտասը ոչ միայն հայ կոմպոզիտոր և երաժիշտ է եղել, այլև Օսմանյան կայսրության հպատակ: Ուստի դա նաև Օսմանյան կայսրության կորուստն էր: Ինչպես Հրանտ Դինքն է ասել. «Եթե հայերը դեռ կենդանի լինեին, Վան քաղաքը Արևելյան Թուրքիայի Փարիզը կլիներ»: Ես կարծում եմ, որ դասագրքերում, թուրքական հասարակական շրջանակներում պետք է քննարկում ծավալել այս հարցի շուրջ և համոզված եմ, որ դա օգտակար կլինի:
Հայաստանի հետ սահմանի բացումը ևս քայլ առաջ կլինի: Սահմանի բացումը բխում է երկու երկների շահերից: Մենք այս հարցը քննարկել ենք նաև Նախագահ Սերժ Սարգասյանի հետ: Ցավոք սրտի, այնքան շատ բաց թողնված հնարավորություններ կան: Դա բխում է նաև Թուրքիայի շահերից, քանզի բաց սահմանի դեպքում կթուլանա միջամտությունը երրորդ երկրների կողմից: Եթե Թուրքիան չի ցանկանում ռուս զինվորներին տեսնել իր սահմանին, այդ հարցում հաջողության հասնելու քայլերից մեկն էլ սահմանի բացումն է և նորմալ հարաբերությունների հաստատումը Հայաստանի հետ: Ես հույս ունեմ, որ եթե մի օր այդ սահմանը բացվի, այն կկոչվի «Հրանտ Դինքի սահման»:
Հարցազրույց Գերմանիայի Կանաչների կուսակցության համանախագահ Ջեմ Օզդեմիրի հետ: Լուսանկարները` Գևորգ Պերկուպերկյանի
-Գիտեմ, որ Ձեր կուսակցությունը Բունդեսթագում բարձրացրել է Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման արարողությունների անցկացման հարցը: Ի՞նչ միջոցառումներ են ծրագրված գերմանական խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության տարելիցի տարում:
-Ապրիլի 24-ին Բունդեսթագում մենք բանավեճ կունենանք Հայոց ցեղասպանության թեմայով, որին կմասնակցեն խորհրդարանական բոլոր խմբակցությունները: Ես կխոսեմ Կանաչների կուսակցության խմբակցության անունից: Որից հետո բոլոր արդյունքները կփոխանցվեն Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողով, որից հետո մեկ միասնական բանաձև կկազմվի: Ուստի գերմանական Բունդեսթագը, կառավարությունից անկախ, կարևոր ուղերձ ունի հղելու: Այս փաստաթուղթը կլինի 2005 թվականին ընդունված բանաձևի շարունակությունը: Մենք անկեղծորեն կխոսենք 1915 թվականին տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին և այն կկոչենք, ինչպես միջազգային հանրությունն է անվանում` ցեղասպանություն:
-Ինչպիսի՞ն է Ձեր վերաբերմունքը Գալիպոլիի հաղթանակի 100-րդ տարեդարձը ապրիլի 24-ին նշելու թուրքական կառավարության որոշման վերաբերյալ:
- Ես կարծում եմ, որ դա բաց թողնված ևս մեկ հնարավորություն էր: Հզոր քայլ կլիներ Թուրքիայի կողմից, եթե այդ օրը բացեր Հայաստանի հետ սահմանը: Դեռ մանկության տարիներից ես հիշում եմ, որ Չանաքքալեի ճակատամարտի հաղթանակը երբեք չի նշվել ապրիլի 24-ին: Ուստի ինչու այս տարի, անսպասելի կերպով, այն նշվում է այդ օրը: Սա շատ տարօրինակ է և անհարկի տարընկալումների տեղիք է տալիս:
Կան հարցեր, որոնք բարձրաձայնման կարիք ունեն: Թորոսյանի (Գալիպոլիի ճակատամարտի մասնակից էր նաև Օսմանյան կայսրության զորքերի հայազգի հրետանավոր, կապիտան Սարգիս Թորոսյանը-խմբ.) օրինակը ցույց է տալիս, որ հայերը կռվել են Օսմանյան կայսրության կողմից: Ինչը ցույց է տալիս, որ ճշմարիտ չեն այն պնդումները, թե ցեղասպանությունն իրականացնողները կարիք ունեին համոզվելու, որ հայերը չեն դավաճանի Օսմանյան կայսրությանը: Հայերը Օսմանյան կայսրության լավ քաղաքացիներ են եղել, և նրանց մի մասը ծառայել է օսմանյան բանակում և իր կյանքը զոհել կայսրության համար: Ես կացնակայի, որ այս դեպքերի մասին թուրք ուսանողներն իմանային դասագրքերից:
-Ամփոփելով որն է ձեր կոչը 21-րդ դարում խնդիրների լուծման հարցում:
-Կարծում եմ, որ քսանմեկերորդ դարը չպետք է լինի փակ սահմանների, ռազմական ճանապարհով խնդիրները լուծելու դար: Եվրոպական միության ամենամեծ ձեռքբերումներից մեկն այն է, որ մենք բանակցում ենք: Այդ բանակցությունները գիշերներ են տևում, սակայն վերջ ի վերջո համաձայնություն ենք գալիս: Միշտ չէ, որ այդ ամենը հեշտ է տրվում, սակայն մենք լուծումներ ենք գտնում: Սա շատ ավելի լավ է, քան պատերազմելը, որը նախորդ դարում հանգեցրեց Առաջին և Երկրորդ համաշխարհային աշխարհամարտերին: Ժամանակակից Ֆրանսիան և Գերմանիան այսօր հաղթահարել են այդ ամենը, և նույնը ես ցանկանում եմ տեսնել այստեղ: Համոզված եմ, որ դա միայն ժամանակի հարց է:

Turkey must face with its own history: Turkish MP of Bundestag
YEREVAN, 13 MARCH, ARMENPRESS: On the initiative of "Alliance 90/The Greens" party of Federal Republic of Germany, a discussion will be held, which is dedicated to 100th anniversary of the Armenian Genocide in the Bundestag. The results of discussion will be enclosed in the new resolution. In the framework of preparation of the discussion, the delegation of Green Party headed by Co-chairman Cem Ozdemir is in Armenia. “Armenpress” represents an exclusive interview with Mr. Ozdemir concerning the international recognition of the Armenian Genocide.
- Mr. Ozdemir, within the framework of the visit, You have been in the Memorial of Armenian Genocide and paid a tribute to the victims of Armenian Genocide. What were Your impressions when You returned from the Memorial of Armenian Genocide?
- There are so many sources that prove that we, the Germans, unfortunately have been involved in the Genocide as an ally of Ottoman Empire in that time. I think that Germany should obviously refer to the Armenian Genocide issue. As a friend of two countries, we should help to open the Armenian-Turkish border. As a friend of both countries, we should exert effort, so that the Armenian-Turkish relations become like the French-German or Polish-German relations. Surely, one of the preconditions to achieve it is that the each country must face the dark pages of its history, and this is also true for Turkey.
- As a German politician, who has Turkish roots, in Your opinion, what steps should be taken by the government of Turkey in order to assume the full responsibility for the implementation of the Armenian Genocide?
- In our delegation, besides me there is another MP, who has Turkish roots too. Our visit shows that the Turks who live in Germany, enjoying the freedom of Germany, they see that Germany has chosen different way to deal with its history. It was not an easy process, but Germany hasn’t weakened from that. On the contrary, Germany's strength is that it was able to resolve its dark pages of history. Noting all this, I would like that Turkey recognizes and admits, that as a result of the Armenian Genocide it has lost a lot of things.
When I was in Armenian Genocide Museum-Institute, I was impressed by seeing the photos of intellectuals, who had been brought to the camps and killed there. Those people in that time was the intellectuals of Istanbul. Komitas was not only a composer and musician for Armenia, but also for the Ottoman Empire. Therefore, it was the loss of the Ottoman Empire. Therefore, it was also the loss of the Ottoman Empire. As Hrant Dink had said: “If Armenian were still alive, twenty cities of Van would become Paris." I think that this issue must be discussed in the books and in Turkish social public sphere and I am sure that it will be useful. Opening border with Armenia is another step forward. The opening borders stems from interests of two countries.
We have also discussed this issue with President Serzh Sargasyan. Unfortunately, there are so many missed opportunities. It stems also from interests of Turkey, due to the opened borders, the intervention of third countries will be weakened. If Turkey does not want to see Russian soldiers on the border, the opening border is one of the steps to achieve success and establish normal relations with Armenia. I hope that one day, if the border is opened, it will be called "Hrant Dink border".
- I know that your party in the Bundestag raised the issue regarding the launch of commemoration ceremonies of Armenian Genocide. What events are planned in the German Parliament devoted to 100th anniversary of Armenian Genocide?
- On April 24, in Bundestag, we will have a debate on the Armenian Genocide, with participation of all parliamentary factions. I will speak on behalf of the Green Party, after which all the results will be transferred to the Foreign Relations Committee, and then a unified resolution will be drafted. Therefore German Bundestag, besides government, has an important message. This document will be a continuation of the resolution, which is adopted on 2005. We will talk frankly about the events, which took place in the end of 1915 and we will call “Genocide”, as international community calls.
- What is Your attitude regarding that Turkish government has decided to mark the anniversary of Battle of Gallipoli on April 24.
- I think that it was another missed opportunity. If Turkey opens the border with Armenia, It would be a great step for it. I remember from my childhood years that the triumph of the battle of Canakkale has never celebrated on April 24. So, why is it unexpectedly celebrated on that day this year? This is very strange and causes inappropriate ambiguities.
There are some issues that need to highlight. The example of Torossian shows that the Armenians have fought on the Ottoman Empire’s side, which shows that the claims are true and perpetrators of Genocide needed to be persuaded that Armenians do not betray the Ottoman Empire. The Armenians in the Ottoman Empire were good citizens, and some of them have served in the army of the Ottoman Empire and sacrificed their lives for the Ottoman Empire. I would like to see, that about those events the Turkish students knew from Turkish books.
- Summing up, what is Your call taking into account the solution of problems in the 21st century?
- I think that the twenty-first century should not be a century of closed borders, a century of the solving problems by military way. One of the greatest achievements of the European Union is that we are negotiating. Those negotiations last on nights, but eventually we find common points. It is not always easy, but we find solutions. This is much better than war, which during last century led to the I and II world war. Today’s France and Germany have overcome it all, and I want to see the same here. I'm sure, that it is only the matter of time.