Ամերիկյան ժողովուրդը գիտակցում է Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումների կարեւորությունը. Միլս
Ամերիկյան ժողովուրդը գիտակցում է Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի
ոգեկոչման միջոցառումների կարեւորությունը. Միլս
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը մարտի 4-ին ընդունել է Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Գալուստ Սահակյանը շնորհավորել է դեսպանին Հայաստանում դիվանագիտական առաքելություն սկսելու կապակցությամբ: ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ դեսպանի գործունեությունը կնշանավորվի հայ-ամերիկյան հարաբերությունների առավել սերտացմամբ:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների զարգացումը եւ տարբեր ոլորտներում համագործակցության խորացումը: Գալուստ Սահակյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների, քաղաքացիական հասարակության ամրապնդմանը, բարեփոխումների իրականացմանն ու տնտեսական զարգացմանն ուղղված ԱՄՆ-ի շարունակական աջակցությունը: Նա կարեւորել է նաեւ Միացյալ Նահանգների դերակատարությունը տարածաշրջանային անվտանգության, կայունության պահպանման, ինչպես նաեւ Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների մասին՝ Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ ոգեկոչման արարողություններին ակնկալվում է ԱՄՆ բարձրաստիճան պատվիրակության մասնակցությունը: Գալուստ Սահակյանն անդրադարձել է նաեւ Հայաստան-ԱՄՆ միջխորհրդարանական կապերին եւ ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից ֆինանսավորվող Հայաստանի Ազգային ժողովին աջակցման ծրագրին, որը մեկնարկել է 2012 թվականին:
Դեսպան Ռիչարդ Միլսը հավաստիացրել է, որ Միացյալ Նահանգները շարունակում է մնալ Հայաստանի բարեկամը եւ վճռական է տրամադրված տարածաշրջանում խաղաղությունը պահպանելու գործում:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին՝ դեսպանը նշել է, որ ամերիկյան ժողովուրդը հայ ժողովրդի կողքին է եւ գիտակցում է ոգեկոչման միջոցառումների կարեւորությունը, ինչպես աշխարհի բոլոր բարի կամքի տեր մարդիկ են այն գիտակցում:

Американский народ осознает важность мероприятий к 100-летию Геноцида армян: посол США
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян 4 марта принял посла США в Армении Ричарда Миллса.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, Саакян поздравил Миллса с началом дипломатической миссии в Армении. Спикер выразил надежду на то, что деятельность посла будет ознаменована еще большим сближением армяно-американских отношений.
Саакян отметил важность развития отношений с США и углубления сотрудничества в разных сферах. Он высоко оценил продолжительную поддержку США в развитии демократических институтов Армении, укреплении гражданского общества, проведении экономических реформ.
Председатель НС отметил также важную роль Соединенных Штатов в укреплении региональной безопасности и стабильности, а также в переговорном процессе по нагорно-карабахскому урегулированию как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ.
Говор о мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян, Галуст Саакян отметил, что Армения ожидает присутствия на них высокопоставленной делегации из США. Он также коснулся межпарламентских связей между Арменией и США и стартовавшей в 2012 году программы содействия НА Армении, которая финансируется Агентством международного развития США.
Посол Ричард Миллс заверил, что США остаются другом Армении и полны решимости для сохранения мира в регионе. Коснувшись мероприятий к 100-летней годовщине Геноцида армян, Миллс отметил, что в указанных памятных мероприятиях американский народ поддерживает армянский и сознает их важность, как и все люди доброй воли.