Ուկրաինայում կործանված Boeing-ի զոհերի հարազատներին ցուցադրել են ինքնաթիռի բեկորները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի երկնքում Malaysia Airlines ընկերության ավիահանրանավի աղետի հետեւանքով զոհված ուղեւորների ընտանիքներին Նիդեռլանդների ռազմական ավիաբազայում առաջին անգամ ցուցադրել են ինքնաթիռի բեկորները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
2014 թվականի հուլիսի 17-ին Ամստերդամ – Քուալա Լումպուր երթուղով MH17 չվերթի բոլոր 298 ուղեւորները եւ անձնակազմի անդամները զոհվել են:
Հոլանդացի փորձագետները, որոնք հետաքննում են աղետի հանգամանքները, չեն բացառում, որ մալայզիական ավիահանրանավը խփվել Է հրթիռով, երբ Ուկրաինայի արեւելքում թռչում Էր ռազմական հակամարտության գոտու վրայով:
Հանրանավի բեկորները Նիդեռլանդների հարավի ավիաբազա են հասցվել դեռ անցյալ տարվա վերջին եւ տեղավորված են երեք օդանավարաններում:
Դիտելու համար ցուցադրված բեկորների թվում են ինքնաթիռի թեւերը, անիվները, ֆյուզելաժի բեկորները եւ ձեռնածանրոցների համար նախատեսված հատվածամասերը:
Ենթադրվում Է, որ մեկ շաբաթվա ընթացքում Boeing-777-ի բեկորները կդիտեն զոհված ուղեւորների 500 հարազատներ:
Անցյալ տարվա սեպտեմբերին հրապարակվել Է Նիդեռլանդների Ենթակառուցվածքի եւ տրանսպորտի անվտանգության հանձնաժողովի նախնական հաշվետվությունը, որի համաձայն ինքնաթիռը մեծ բարձրության վրա «օդում մասերի Է բաժանվել արտաքին ներգործության հետեւանքով»:

МН17: родственникам жертв показали обломки самолета
Семьям пассажиров, погибших при крушении авиалайнера компании Malaysia Airlines в небе над Украиной, впервые показали обломки самолета на военной авиабазе в Нидерландах.
Все 298 пассажиров и членов экипажа рейса МН17, следовавшего 17 июля 2014 года по маршруту Амстердам – Куала-Лумпур, погибли.
Голландские эксперты, расследующие обстоятельства катастрофы, не исключают, что малайзийский авиалайнер был сбит ракетой, когда пролетал над зоной военного конфликта на востоке Украины.
Обломки лайнера были доставлены на авиабазу на юге Нидерландов еще в конце прошлого года и размещены в трех ангарах, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Среди выставленных на обозрение фрагментов – крылья, колеса, обломки фюзеляжа и отсеки для ручной клади.
Предполагается, что в течение недели обломки "Боинга-777" увидят около 500 родственников погибших пассажиров.
В сентябре прошлого года был обнародован предварительный отчет Комиссии по безопасности инфраструктуры и транспорта Нидерландов, согласно которому самолет на большой высоте "развалился на части в воздухе в результате воздействия извне".