Պուտինը հայտարարել Է Կրեմլի վարչակազմում աշխատավարձերը 10 տոկոսով կրճատելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կրեմլի վարչակազմում աշխատավարձերը 10 տոկոսով կկրճատվեն: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին, այս որոշման մասին փետրվարի 27-ին ՌԴ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամների հետ կայացած օպերատիվ խորհրդակցության ժամանակ հայտնել Է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: «Խորհրդակցության օրակարգի համատեքստից դուրս Վլադիմիր Պուտինն Անվտանգության խորհրդի անդամներին իրազեկել Է նախագահի վարչակազմում աշխատավարձերը 10 տոկոսով կրճատելու՝ իր ընդունած որոշման մասին»,- ասել Է նրա մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Փետրվարի 27-ի խորհրդակցությունում քննարկվել Է Մինսկի համաձայնությունների իրագործման ընթացքը՝ Դոնբասում հակամարտության մասնակիցների կողմից ծանր սպառազինությունների հետքաշման գործընթացի առումով, ինչպես նաեւ մի շարք հրատապ սոցիալ-տնտեսական հարցեր, հավելել Է նա:
Ռոսստատի տվյալներով՝ 2014 թվականի հունվար – սեպտեմբերին նախագահի վարչակազմում աշխատավարձը միջին հաշվով կազմել Է 216,411 հազար ռուբլի:
Ավելի վաղ աշխատավարձերի կրճատման հարց Է դրվել նաեւ խորհրդարանում: Պետդումայի խոսնակ Սերգեյ Նառիշկինը պալատի խմբակցություններին խնդրել Է քննարկել պատգամավորների աշխատավարձերի կրճատման հնարավորության հարցը, այս նախաձեռնությունը պաշտպանել են բոլոր չորս խմբակցությունները: Նառիշկինին պաշտպանել Է Դաշնության խորհրդի խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոն, որն առաջարկել Է սենատորների աշխատավարձը կրճատել 10 տոկոսով:

Путин объявил о сокращении зарплат в администрации Кремля на 10%
Зарплаты в администрации Кремля будут сокращены на 10% Об этом решении сообщил в пятницу на оперативном совещании с постоянными членами Совета безопасности РФ президент России Владимир Путин, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Вне контекста повестки дня совещания Владимир Путин проинформировал членов Совета безопасности о принятом им решении сократить в администрации президента зарплаты на 10%", - сообщил его пресс-секретарь Дмитрий Песков.
Как сообщалось, на совещании в пятницу обсуждался ход имплементации минских договоренностей в части процесса отвода сторонами конфликта в Донбассе тяжелых вооружений от разделительных линий, а также ряд актуальных социально-экономических вопросов, добавил он.
По данным Росстата, в январе-сентябре 2014 года в среднем зарплата в администрации президента составляла 216,411 тыс рублей.
Ранее вопросом сокращения зарплат озаботились также в парламенте. Спикер Госдумы Сергей Нарышкин попросил фракции палаты обсудить вопрос о возможности сокращения зарплат депутатов, эта инициатива была поддержана всеми четырьмя фракциями. Нарышкина поддержала спикер Совета Федерации Валентина Матвиенко, предложившая сократить зарплаты сенаторов на 10%.