Իրաքի տրանսպորտի նախարարը Ծիծեռնակաբերդում հարգել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Իրաքի Հանրապետության տրանսպորտի նախարար Բաքիր Ջաբեր Ալ-Զուբաիդն այցելել է Ծիծեռնակաբերդ` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հասարակայանության հետ կապերի բաժնից, Իրաքի Հանրապետության տրանսպորտի նախարարը ծաղկեպսակ է դրել Մեծ եղեռնի զոհերի հուշարձանին: Իրաքից ժամանած հյուրերը եղել են ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել անմեղ զոհերի հիշատակը:
Պատվիրակությանն ուղեկցել է ՀՑԹԻ փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը, ով հյուրերին ներկայացրել է հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը:
Իրաքի պատվիրակության անդամները եղել են նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահում, որտեղ ծանոթացել են Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող ժամանակավոր ցուցադրությանը:

Министр транспорта Ирака почтил в Цицернакаберде память жертв Геноцида армян
Находящийся в Ереване с официальным визитом министр транспорта Ирака Бакир Джабер Аль-Зубаид посетил Мемориал в  Цицернакаберде, где почтил память жертв Геноцида армян.
Как сообщили «Арменпресс» из отдела по информации и связям с общественностью Музея-института Геноцида армян, министр транспорта Ирака Бакир Джабер Аль-Зубаид возложил венок к  Мемориалу  жертв Геноцида армян.
Делегацию сопровождал замдиректора Музея-института Геноцида армян Сурен Манукян, который представил гостям историю возведения Мемориала.
Члены делегации Ирака посетили временную экспозицию Музея-института Геноцида армян, где ознакомились с выставленными материалами.