Ազնավուրն Անկարայից կարևոր որոշում է ակնկալում
ՓԱՐԻԶ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհահռչակ հայազգի շանսոյե Շառլ ազնավոջրի մասին պատմող Ռիշար Ֆինդիկյանի «AZNAVOUR STORY 2015» կամ «Շառլ Ազնավուրը Պրովանսում» ֆիլմի շնորհանդեսը տեղի կունենա 2015թ. ապրիլի 25-ին Մարսելի պատմական Բորսայի պալատում կայանալիք ֆրանս-հայկական գրքի ազգային փառատոնի ընթացքում: Այն կանցկացվի Հայոց ցեղասպանության 10-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակներում:
Ֆիլմում, որի մի հատվածը հրապարակվել է, Շառլ Ազնավուրը խոսել է նաև Հայոց ցեղասպանությունից և նշել. «Կողմ եմ, որպեսզի թուրք երիտասարդությունը փորձի իմանալ այն, ինչ չկա գրքերում, որոնք վերախմբագրվել են, կամ թերթերում,  որոնք վերահրատարակվել են: Նման բաներ անելը լավ չէ: Կարծում եմ՝ եկել է ժամանակը, որպեսզի Անկարան ընդունի կարեւոր որոշում, իսկական որոշում: Մեծ երկիր Թուրքիան էլ ավելի մեծ կդառնա, եթե  ընդունի կատարվածը»:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Nouvelles d`Armenie-ն, 2015թ. փետրվարից կներկայացվեն նաև ռադիոծրագրերի շարք՝ «AZNAVOUR STORY 2015», որը կհեռարձակվի ֆրանս-հայկական, ինչպես նաև Ֆրանսիայում գործող հրեական ռադիոկայաններով՝ Փարիզում, Լիոնում, Վիենում, Վալանսում, Մարսելում:
Ի դեպ, հունվարի 28-ի երեկոյան Ֆրանսիայի  հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհրդի ամենամյա  ընթրիքին Շառլ Ազնավուրին կհանձնվի ՖՀԿՀԽ հուշամեդալ: ընթրիքին ներկա կլինի նաև Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը:

В ЕСПЧ завершились слушания по делу Догу Перинчека
25-го апреля 2015 года в Марселе, в историческом здании Биржи состоится презентация фильма Ришара Финдикяна «AZNAVOUR STORY 2015», или «Шарль Азнавур в Провансе», рассказывающего о  всемирно известном шансонье армянского происхождения Шарле Азнавуре. Презентация пройдет в рамках фестиваля французско-армянской книги, приуроченного к 100-летию Геноцида армян.
Отрывок из фильма был уже представлен публике, в нем Шарль Азнавур говорит о Геноциде: «Я за то, чтобы молодежь Турции попыталась узнать то, чего нет в книгах, которые были отредактированы или в газетах, которые были переизданы. Нехорошо – делать такие вещи. Думаю, пришло время, чтобы Анкара приняла важное решение, истинное решение. Великая страна Турция станет более великой, если примет случившееся».
Как передает «Арменпресс», ссылаясь на Nouvelles d`Armenie, в феврале 2015-го будет также представлен радиоряд «AZNAVOUR STORY 2015», который будет транслироваться по франко-армянским, а также еврейским радиостанциям, работающим в Франции – в Париже, Лионе, Виене, Валансе и Марселе.
Кстати, на ежегодном ужине Совета армянских организаций Франции 28-го января Шарлю Азнавуру будет вручена памятная медаль этой организации. На ужине ожидается присутствие президента Франции Франсуа Олланда.