Հիանալի է ապրել մի երկրում, որը ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը. Ատոմ Էգոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադահայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը ֆրանսիական France 24 գործակալությանը տված հարցազրույցում անդրադարձել է իր նկարահանած վերջին ֆիլմերին և այն կապին, որ գոյություն ունի դրանց ու իր անցյալի, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության միջև: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Էգոյանը նշում է, որ շատ հաճախ իր ֆիլմերում առկա ժանրային խառնուրդը կարող է շփոթեցնել իր ունկնդրին: Ռեժիսորը, անդրադառնալով կինոգետի այն դիտարկմանը, որ իր նախորդ ֆիլմերում այդպես էլ չի բացահայտվում դեպքերի իրական ընթացքը, նշել է, որ ամենայն հավանականությամբ իր մոտեցումները կապված են սեփական անցյալի և Հայոց ցեղասպանության փաստի հետ:
«Այն գաղափարը, որ անցյալում սարսափելի դեպքեր են տեղի ունենում և դու փորձում ես դրանք հասկանալ, կարծում եմ` կապված է իմ ծագման հետ: Ես հայ եմ և այժմ` Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցին ճիշտ ժամանական է ոչ միայն հասկանալ, թե ինչ է պատահել, այլև այն, թե որքան չկարգավորված է խնդիրն այժմ»,- նշել է կանադահայ ռեժիսորը: Էգոյանն ընդգծել է, որ այսօր Հայոց ցեղասպանությունը ժխտվում է կազմակերպիչ թուրքական պետության կողմից, իսկ հայերը գործ ունեն մի խնդրի հետ, որը վաղուց պետք է իր լուծումը գտած լիներ, սակայն չի գտել:
Հարցազրույցի վերջում Էգոյանը նշում է, որ հիանալի է ապրել մի երկրում` Ֆրանսիայում, որը ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը: Նա ցանկություն է հայտնել, որ մյուս պետություններն էլ ապագայում հետևեն Ֆրանսիայի օրինակին:

Atom Egoyan: “It’s wonderful to live in a country that has recognized the Armenian Genocide”
YEREVAN, 27 JANUARY, ARMENPRESS. In an interview with France 24 agency, Canadian-Armenian film director Atom Egoyan touched upon his latest films and the relationship that exists between those films, his past and the Armenian Genocide. As “Armenpress” reports, Egoyan mentioned that the mix of genres in his film can very often confuse viewers. Touching upon a film critic’s observation that the real process hasn’t been revealed in his previous films, the film director mentioned that his approaches are most likely linked to his own past and the Armenian Genocide.
“I think the idea that horrible events have taken place in the past and that I’m trying to understand them is linked to my origin. I’m Armenian, and now, the 100th anniversary of the Armenian Genocide, is the right time to not only understand what happened, but also to see to what extent the issue remains unsolved,” the Canadian-Armenian film director mentioned. At the end, Egoyan mentioned that it’s wonderful to live in a country that has recognized the Armenian Genocide, referring to France. Egoyan also wished other countries would follow France’s example.