Բարաք Օբաման Հնդկաստանի վարչապետի հետ քննարկել է Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Նախագահ Բարաք Օբաման Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրո Մոդիի հետ հանդիպման ընթացքում անդրադարձել է Ուկրաինայում տիրող իրավիճակին, սակայն չի խնդրել նրան միանալ Ռուսաստանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցներին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` այս մասին լրագրողներին հայտնել է Սպիտակ տան արտաքին քաղաքական խորհրդական Բեն Ռոդսը, ով ուղեկցում է ԱՄՆ Նախագահին Նյու Դելի այցի ժամանակ:
«Նրանք անդրադարձել են Ուկրաինայի խնդրին»,- նշել է նա երկու երկրների ղեկավարների բանակցությունների վերաբերյալ: Ռոդսի խոսքով` Օբաման կարևորել է միջազգային հարաբերություններում հիմնարար սկզբունքների` այլ պետությունների ինքնավարության և տարածքային ամբողջականության պահպանումը: Նա ընդգծել է նաև, որ Հնդկաստանի կառավարությունը նախընտրում է չմիանալ այլ պետությունների նկատմամբ կիրառվող զանազան պատժամիջոցներին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այնուամենայնիվ, պատժամիջոցները օգտակար էին Իրանի պարագայում»,- շեշտել է Ռոդսը` նկատի ունենալով լայնամասշտաբ միջազգային պատժամիջոցները, որոնք կիրառվել էին Իրանի Իսլամական Հանրապետության նկատմամբ` իր ատոմային ծրագրի պատճառով:
Խոսելով Ռուսաստանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցների մասին` նա նկատել է, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները հատուկ ուշադրություն են դարձնում այդ ճակատում եվրոպական դաշնակիցների հետ իրենց աշխատանքին:

Обама обсудил с Моди ситуацию вокруг Украины
Президент США Барак Обама затронул на встрече с премьер-министром Индии Нарендрой Моди ситуацию вокруг Украины, но не просил его присоединяться к западным санкциям против России.
Об этом сообщил журналистам ведущий внешнеполитический советник Белого дома Бен Родс, сопровождающий американского лидера в поездке в Нью-Дели, сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС.
«Они затронули проблему Украины», - сказал он по поводу переговоров руководителей двух стран. По его словам, Обама отметил важность сохранения базовых принципов международной системы - уважения суверенитета и территориальной целостности других государств. Однако, добавил Родс, «он не просил Индию поддержать санкции» в отношении России.
Советник Белого дома пояснил, что это обусловлено не столько исторически тесными связями между Индией и Россией, сколько общим подходом Нью-Дели к вопросу «об использовании санкций в международных отношениях». Индийское правительство предпочитает не присоединяться к различным санкционным режимам против тех или иных государств.
«Тем не менее они были полезны в отношении Ирана», - сказал Родс, имея в виду широкие международные санкции, введенные против Исламской Республики в связи с ее ядерной программой.
Говоря о санкциях против России, он подчеркнул, что Соединенные Штаты «уделяют основное внимание на этом фронте работе со своими европейскими союзниками».