ՀՀ եւ ՌԴ քննչական կոմիտեների նախագահները քննարկում են Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության գործը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինի այցի ընթացքում քննարկումների առանցքում հունվարի 12-ին Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամի սպանության գործի քննությանը վերաբերող հարցադրումներն են: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում  ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի մամուլի խոսնակ Սոնա Տռուզյանն ասաց, որ Բաստրիկինը Հայաստան է այցելել ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանի հրավերով, այցը աշխատանքային է, երկօրյա: «Այցը խիստ աշխատանքային բնույթ է կրում եւ կոնկրետ առաքելություն կա, քննարկումներն են շատ կարեւոր»,- ասաց Տռուզյանը:
Ավետիսյանների ընտանիքի 6 անդամների սպանությունը տեղի է ունեցել 2015 թվականի հունվարի 12-ին՝ վաղ առավոտյան, ժամը 06:00-ի սահմաններում, իսկ նրանց մահը վրա է հասել հրազենից արձակված կրակոցների հետեւանքով։ Ավետիսյանների ընտանիքից ողջ էր մնացել 6 ամսական փոքրիկը՝ Սերյոժա Արմենի Ավետիսյանը, ով կտրող-ծակող գործիքից ստացած վնասվածքներով տեղափոխվել էր բժշկական կենտրոն, որտեղ հունվարի 19-ին մահացել է։ Կասկածյալ Վալերի Պերմյակովին ռուս սահմանապահները հայտնաբերել են հայ-թուրքական սահմանը հատելիս եւ հանձնել 102-րդ ռուսական բազայի հրամանատարությանը:

Chairs of Armenian and Russian Investigative Committees discuss Avetisyans’ murder
YEREVAN, JANUARY 20, ARMENPRESS: During the visit of the Chairman of the Russia’s Investigative Committee Alexander Bastrykin, the main subject of discussion is the case of the murder of 7 members of the Avetisyans’ family in Gyumri on January 12. The Spokesperson of the Chair of the Investigative Committee of the Republic of Armenia Sona Truzyan told Armenpress that Bastrykin had arrived in Armenia by the invitation of the Chairman of the Armenia’s Investigative Committee Aghvan Hovsepyan. The visit is a working one and will last for two days. “The visit is of a strict working nature, as there is a concrete mission. The discussions are very important”, - said Truzyan.
The six members of the Avetisyan family were shot and killed in Gyumri at around 6 a.m. on January 12, 2015. The only survivor was 6-month old Seryozha Avetisyan, who was transferred to a hospital with injuries caused by a cutting and piercing tool. The child’s health condition became worse on January 19. There was severe renal insufficiency and cardiac insufficiency, and doctors weren’t able to save his life. Soldier of the 102nd Russian military base stationed in Gyumri, Valery Permyakov is charged with killing the members of the Avetisyan family and causing numerous injuries to little Seryozha. Russian border guards found him when he was trying to cross the Armenian-Turkish border and handed him over to the commanders of the 102nd Russian military base. Permyakov has confessed his crime.