ՆԱՏՕ-ի պաշտոնյան շնորհակալ է Աֆղանստանում Հայաստանի շարունակական աջակցության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հունվարի 15-ին ընդունել է Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապպատուրային:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը բարձր է գնահատել ՀՀ-ՆԱՏՕ հարաբերությունների առկա մակարդակը՝ կարեւորելով Հայաստան-ՆԱՏՕ 2014-2016թթ. Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի իրականացումը:
Զրուցակիցները կարևորել են ՆԱՏՕ-Հայաստան քաղաքական երկխոսության շարունակումը, միջազգային խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի արդյունավետ մասնակցությունը, ՀՀ զինված ուժերում բարեփոխումների իրականացումը, արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման գործում փոխգործակցությունը:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչը շնորհակալություն է հայտնել Աֆղանստանում անվտանգության եւ ներազգային համերաշխության հաստատման ուղղությամբ գործադրվող միջազգային հավաքական ջանքերին Հայաստանի շարունակական աջակցության համար:
Հյուրի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահ երկրների ջանքերը:

Глава МИД Армении принял специального представителя генерального секретаря НАТО по Южному Кавказу и Центральной Азии
Глава МИД Армении принял специального представителя генерального секретаря
НАТО по Южному Кавказу и Центральной Азии
Министр иностранных дел Республики Армения Эдвард Налбандян 15-го января принял специального представителя генерального секретаря НАТО по Южному Кавказу и Центральной Азии Джеймса Аппатурая.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, приветствуя гостя, министр Налбандян дал высокую оценку нынешнему уровню отношений Армения-НАТО, отметив важность осуществления Программы действий индивидуального партнерства Армения-НАТО на 2014-2016гг.
Собеседники подчеркнули важность продолжения политического диалога между Арменией и НАТО, эффективного участия Армении в международных миротворческих операциях, осуществления реформ в вооруженных силах Республики Армения, взаимодействия в предотвращении чрезвычайных ситуаций.
Специальный представитель генерального секретаря НАТО поблагодарил за продолжительную поддержку Армении прилагаемым совместным международным усилиям по установлению безопасности внутринационального согласия в Афганистане.
По просьбе гостя министр Налбандян представил усилия Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию карабахской проблемы.