Սեյրան Օհանյանը մասնակցել է «ռուսական Պենտագոնով» Շոյգուի էքսկուրսիային
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն Հավաքական անվտանգության պայմանագրային կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ երկրների իր գործընկերների համար յուրօրինակ էքսկուրսիա է կազմակերպել ՌԴ պաշտպանության կառավարման ազգային կենտրոնում: Հյուրերի թվում է եղել նաև ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ռուսական TVzvezda.ru-ն, հյուրերին և ՀԱՊԿ անդամներին ներկայացվել են տարբեր գերատեսչություններից ստացվող տեղեկատվության մշակման ժամանակակից համակարգերը, «Ռոսատոմ»-ը, Գլխավոր շտաբի հրամանատարական կենտրոնը, ինչպես նաև արտակարգ իրավիճակների նախարարության ճգնաժամային կենտրոնը:
Վերոթվարկյալ նորագույն սարքավորումները ի վիճակի են մշակել տեղեկությունները կրկնակի ավելի արագ, քան ԱՄՆ զինված ուժերի «ուղեղային կենտրոնը»: Իսկ պահպանվող տեղեկատվության ծավալը Պենտագոնի հիշողության ծավալը գերազանցում է 19 անգամ:
Երեկոյան կսկսվի նիստ, որտեղ կողմերը կամփոփեն 2014 թվականին ՀԱՊԿ-ում Ռուսաստանի նախագահության արդյունքները և կսահմանեն կազմակերպության խնդիրներն առաջիկա տարում:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը դեկտեմբերի 21-ին մեկնել է Մոսկվա` դեկտեմբերի 22-ին ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հերթական նիստին մասնակցելու նպատակով:  Նիստի շրջանակներում նախատեսվում է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հանդիպումը Բելառուսի Հանրապետության պաշտպանության նախարար, գեներալ-մայոր Ա. Ռավկովի հետ, որի ընթացքում գերատեսչությունների ղեկավարները կհաստատեն հայ-բելառուսական երկկողմ համագործակցության 2015թ. պլանը:

Министр обороны Армении принял участие в экскурсии российского коллеги по «российскому Пентагону»
Министр обороны России Сергей Шойгу провел уникальную экскурсию по Национальному центру управления российской обороной для коллег из стран-членов Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). В числе гостей был также министр обороны Армении Сейран Оганян.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на TVzvezda.ru, гостям, членам ОДКБ, показали современную систему обработки данных, поступающих из разных ведомств: Росгидромета, «Росатома», командного пункта Генштаба, кризисного центра МЧС РФ.
Новейшее вычислительное оборудование в состоянии обрабатывать данные втрое быстрее, чем «мозговой центр» вооруженных сил США. Объем же хранимой информации и вовсе превышает в 19 раз объем памяти в Пентагоне.
Вечером 22 декабря начнется заседание, где стороны подведут итоги российского председательства в ОДКБ в 2014 году и определят задачи организации на следующий год.
Напомним, что возглавляемая министром обороны Армении Сейраном Оганяном делегация 21-го декабря отбыла в Москву, где примет участие  в очередном заседании Совета министров обороны стран ОДКБ. В рамках заседания планируется встреча министра обороны Армении Сейрана Оганяна с министром обороны Беларуси генерал-майором А.Равковым, на которой руководители ведомств утвердят планы по сотрудничеству на 2015 год.