Թունիսում մեկնարկել է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թունիսում կիրակի առավոտյան մեկնարկել է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ինչպես տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, սպասվում է, որ քվերակրությանը կմասնակցի մոտ 5,3 միլիոն քաղաքացի: Արդեն վաղ առավոտից` ժամը ութից, նրանք կարող են իրենա ձայնը տալ թեկնածուներից մեկին` «Թունիս ձայն» կուսակցության ղեկավար Բեջի Կաիդա Էս-Սեբսիին կամ գործող նախագահ Նոնսեֆ Մարզուկիին:
Ընտրության նախնական արդյունքների մասին ԿԸՀ-ն կկարողանա հայտնել երկուշաբթի օրը: Երկրի նոր ղեկավարի անունը պետք է հայտարարվի ոչ ուշ, քան ընթացիկ տարվա դեկտեմբերի 24-ը:
Թունիսիում նախագահական ընտրությունների առաջին փուլն անցկացվել է նոյեմբերի վերջին, որն առաջինն էր 2011թ. հունվարի 14-ին տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո, որի արդյունքում տապալվեց նախագահ Զին ալ-Աբիդնա բեն Ալիի իշխանությունը:

Второй тур президентских выборов стартовал в Тунисе
Избирательные участки на втором туре президентских выборов открылись в Тунисе в воскресенье утром. Как сообщает Арменпресс, со ссылкой на РИА Новости, участие в голосовании, как ожидается, могут принять около 5,3 миллиона граждан страны. Отдать свой голос за одного из двух претендентов на пост главы государства-лидера партии "Нидаа Тунис" ("Голос Туниса") Беджи Каида Эс-Себси и действующего президента республики Монсефу Марзуки-они могут с 8.00 утра (10.00 мск) до 18.00 часов (20.00 мск).
Предварительные результаты второго тура Высшая независимая инстанция по выборам (Центризбирком) может объявить уже в понедельник. Имя нового главы государства ведомство должно объявить не позднее 24 декабря текущего года.
Первый тур президентских выборов прошел в конце ноября в Тунисской республике впервые после "жасминовой революции" 14 января 2011 года, в результате которой был свергнут авторитарный режим президента Зин аль-Абидина бен Али.