Դոլարի թանկացման հետեւանքով մեկ օրում 94 տնտեսավորող ժամանակավորապես դադարեցրել է գործունեությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ֆինանսների նախարարության կողմից դեկտեմբերի 15-ից տնտեսավարող սուբյեկտների շրջանում ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Հայաստանում գործող տասնյակ հազարավոր կազմակերպություններից փոխարժեքի տատանումների պատճառով գործունեությունը դադարեցրած ընկերություն գրեթե չկա: Այս մասին դեկտեմբերի 20-ին հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Արմեն Ալավերդյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը` անդրադառնալով տարածված այն լուրերին, թե, փոխարժեքի տատանումներով պայմանավորված, մեծ քանակությամբ տնտեսավարողներ դադարեցրել են գործունեությունը:
Փոխնախարարի պարզաբանմամբ` այդ ամենը չի համապատասխանում իրականությանը: «Դեկտեմբերի 16-ի և 17-ի դրությամբ որոշ տնտեսավարողներ ժամանակավորապես դադարեցրել, բայց մեկ օր անց նորից վերսկսել են իրենց գործունեությունը. ամսի 17-ի դրությամբ ժամանակավորապես գործունեությունը դադարեցրած տնտեսավարող սուբյեկտների թիվը եղել է 94, որից 80-ը մեկ օր անց վերսկսել է գործունեությունը, իսկ այսօր` ևս 8-ը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` տեղեկացնում է Արմեն Ալավերդյանը` նշելով, որ ՖՆ-ը տնտեսավարողների հետ ամենօրյա բացատրական և վարչարարական աշխատանք է իրականացնում և այս պահին Հայաստանում տնտեսական  կայուն իրավիճակ է:
Նախարարության ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ դեկտեմբերի 17-ին և 18-ին առանձին ապրանքատեսակների գների վերանայման խնդիր է դրված եղել, առանձին դեպքերում նաև գնաճ է արձանագրվել, բայց դեկտեմբերի 18-ի երկրորդ կեսին և 19-ին դաշտն արդեն կարգավորվել է և կայունացման ֆոնին լայն սպառման ապրանքների շրջանում դադարեցվել է նաև գնաճի միտումը:

В результате подорожания доллара 94 хозяйствующих субъекта Армении временно приостановили деятельность
В результате подорожания доллара 94 хозяйствующих субъекта Армении временно
приостановили деятельность
В результате исследований министерства финансов Армении 15 декабря в рамках хозяйствующих субъектов было выявлено, что среди десятков тысяч действующих на территории Армении компаний почти нет таких, которые приостановили свою деятельность из-за колебаний на валютной бирже. Как сообщает Арменпресс, об этом 20 декабря заявил заместитель министра финансов Армении Армен Алавердян, коснувшись слухов о том, что в связи с колебаниями на валютной бирже большое количество хозяйствующих субъектов приостановило свою деятельность.
По словам Алавердяна, эти слухи не соответствуют действительности. «По состоянию на 16 и 17 декабря, некоторые хозяйствующие субъекты временно приостановили, но уже через день возобновили свою деятельность. По состоянию на 17 декабря, количество временно приостановивших деятельность хозяйствующих субъектов составило 94, из которых 80 через день возобновили деятельность, а уже сегодня так поступили еще 8», - сообщил замминистра, подчеркнув, что Минфин ежедневно ведет с хозяйствующими субъектами объяснительные и административные работы, и на данный момент в Армении экономическая ситуация стабильная.
По результатам исследования министерства, 17 и 18 декабря была поставлена задача пересмотра цен на некоторые товары, в отдельных случаях был зафиксирован рост цен, однако во второй половине 18 и 19 декабря поле уже урегулировалось, и на фоне стабилизации в рамках товаров широкого потребления была прекращена тенденция инфляции.