Հայաստանի տնտեսական ակտիվությունն աճել է 3.8 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2014 թվականի հունվար-նոյեմբերին 3.8 տոկոսով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունը ներկայացրել է երկրի սոցիալ-տնտեսական վիճակը բնութագրող ընթացիկ-օպերատիվ ամփոփմամբ ստացված նախնական հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշները: Անկում է գրանցել միայն շինարարության ոլորտը, որն այս տարեսկզբից վերագտել էր աճի միտումը ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի անկումից հետո: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ շինարարության ծավալը նվազել է 5.4 տոկոսով: Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ոլորտում 0,8 տոկոսով աճ է գրանցվել տասնմեկ ամիսների ցուցանիշով:
2013թ. հունվար-նոյեմբերի համեմատ ընթացիկ տարում ծառայությունների ծավալն (առանց առևտրի) աճել է 7,1 տոկոսով և կազմել 987 միլիարդ 432 մլն դրամ, իսկ գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալը՝ 6,5 տոկոսով` կազմելով 920 միլիարդ 723.3 մլն դրամ: Առեւտրի շրջանառությունն աճել է 4,2 տոկոսով և կազմել 2 տրիլիոն 76 մլրդ 467.7 մլն դրամ:
Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը` 1 տրիլիոն 160 միլիարդ 459.5 միլիոն դրամ, 2,6 տոկոսով աճել է 2013թ. հունվար-նոյեմբերի ցուցանիշից: Միջին ամսական անվանական աշխատավարձն աճել է 8 տոկոսով (167 հազար 215 դրամ): Արտաքին ապրանքաշրջանառության ծավալները 2013թ. հունվար-նոյեմբերի համեմատ աճել են 2.3 տոկոսով (5 միլիարդ 394.5 մլն ԱՄՆ դոլար), ընդ որում` արտահանումն աճել է 2,7 տոկոսով (1 միլիարդ 384 մլն դոլար), իսկ ներմուծումը` 2.1 տոկոսով (4 միլիարդ 010.5 մլն դոլար):
Դրամի փոխարժեքն ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հունվար-նոյեմբերին եղել է 411.59: Բոլոր բացարձակ ցուցանիշները ներկայացված են ընթացիկ գներով:

Armenia’s economic activity has increased by 3.8 percent
YEREVAN, 19 DECEMBER, ARMENPRESS. Armenia’s economic activity indicator for January-November 2014 has exceeded the economic activity indicator for the same period last year by 3.8 percent. As “ArmenPress” reports, the National Statistical Service of the Republic of Armenia has presented the main preliminary macroeconomic indicators received through a current, operational study describing the socio-economic situation in Armenia. The only sphere in a downfall is the sphere of construction, which started growing again after the financial-economic crisis. Compared to the same period last year, construction has reduced by 5.4 percent. According to the indicator of the past eleven months, energy production has grown by 0.8 percent.
Compared to January-November 2013, this year, services (without trade) have grown by 7.1 percent, making up AMD 987 billion 432 million, and the gross product of agriculture has grown by 6.5 percent, making up AMD 920 billion 723.3 million. Trade circulation has increased by 4.2 percent, making up AMD 2 trillion 76 billion, 467.7 million.