Ղազախստանի խորհրդարանը վավերացրել Է ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու պայմանագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանի խորհրդարանի Սենատը դեկտեմբերի 19-ի նիստում ընդունել Է «Եվրասիական տնտեսական միության պայմանագրին Հայաստանի Հանրապետության միանալու պայմանագրի վավերացման մասին» օրենքը: Փաստաթուղթն ստորագրման Է ուղարկված պետության ղեկավարին, ինչից հետո ուժի մեջ կմտնի:
«Պայմանագրի ուժի մեջ մտնելու ամսաթվից Հայաստանը դառնում Է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ եւ ստանձնում Է պայմանագրով նախատեսված պարտավորությունները: Օրինագծի ընդունումը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետություններին թույլ կտա պայմաններ ստեղծել տնտեսական ինտեգրացման հետագա զարգացման  համար ի շահ նրանց բնակչության կենսամակարդակի բարձրացման»,- նշվում Է Սենատի տնտեսական քաղաքականության, ինովացիոն զարգացման եւ ձեռնարկատիրության գծով կոմիտեի եզրակացության մեջ:
Փաստաթղթում նաեւ ասված Է, որ երկրի խորհրդարանի կողմից ընդունված օրենքը մշակվել Է Ռուսաստանի, Բելառուսի եւ Ղազախստանի կողմից ստեղծվող Եվրասիական տնտեսական միության պայմանագրին Հայաստանի Հանրապետության միանալու վերաբերյալ պայմանագրի իրագործման նպատակով, որը պետությունների ղեկավարների կողմից ստորագրվել Է ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին Մինսկում:
Ղազախստանի ազգային Էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության համաձայն՝ Հայաստանի հետ հանրապետության ապրանքաշրջանառությունը կազմում Է շուրջ 7,7 մլն դոլար: Ընդսմին կան մետաղագործության, գյուղատնտեսության, շինարարության բնագավառում երկկողմ համագործակցության ընդլայնման հեռանակարներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Kazakh Senate ratifies treaty on Armenia's accession to EEU
YEREVAN, DECEMBER 19, ARMENPRESS: The Kazakh Senate on December 19 adopted the law "On ratification of the treaty on accession of the Republic of Armenia to the Eurasian Economic Union Treaty”. The document was sent to the Head of State for signing, after which it will come into force.
The presidents of Armenia, Belarus, Kazakhstan and Russia signed the treaty on Armenia's entry into the Eurasian Economic Union Treaty as of May 29, 2014 in Minsk on October 10, 2014.
As National Economy Minister of Kazakhstan Yerbolat Dossayev said representing the bill, Armenia will become the EEU member from the date of the entry of the treaty into force. Besides, Armenia will accept obligations covered by the Agreement on the Eurasian Economic Union as of May 29, 2014 and the legal base of the Customs Union and Single Economic Space.
The draft law is aimed at creating conditions for ensuring four freedoms, namely, free movement of goods, capital, services and man power.