Ղազախստանի խորհրդարանը վավերացրել Է ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու պայմանագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանի խորհրդարանի Սենատը դեկտեմբերի 19-ի նիստում ընդունել Է «Եվրասիական տնտեսական միության պայմանագրին Հայաստանի Հանրապետության միանալու պայմանագրի վավերացման մասին» օրենքը: Փաստաթուղթն ստորագրման Է ուղարկված պետության ղեկավարին, ինչից հետո ուժի մեջ կմտնի:
«Պայմանագրի ուժի մեջ մտնելու ամսաթվից Հայաստանը դառնում Է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ եւ ստանձնում Է պայմանագրով նախատեսված պարտավորությունները: Օրինագծի ընդունումը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետություններին թույլ կտա պայմաններ ստեղծել տնտեսական ինտեգրացման հետագա զարգացման  համար ի շահ նրանց բնակչության կենսամակարդակի բարձրացման»,- նշվում Է Սենատի տնտեսական քաղաքականության, ինովացիոն զարգացման եւ ձեռնարկատիրության գծով կոմիտեի եզրակացության մեջ:
Փաստաթղթում նաեւ ասված Է, որ երկրի խորհրդարանի կողմից ընդունված օրենքը մշակվել Է Ռուսաստանի, Բելառուսի եւ Ղազախստանի կողմից ստեղծվող Եվրասիական տնտեսական միության պայմանագրին Հայաստանի Հանրապետության միանալու վերաբերյալ պայմանագրի իրագործման նպատակով, որը պետությունների ղեկավարների կողմից ստորագրվել Է ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին Մինսկում:
Ղազախստանի ազգային Էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության համաձայն՝ Հայաստանի հետ հանրապետության ապրանքաշրջանառությունը կազմում Է շուրջ 7,7 մլն դոլար: Ընդսմին կան մետաղագործության, գյուղատնտեսության, շինարարության բնագավառում երկկողմ համագործակցության ընդլայնման հեռանակարներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Парламент Казахстана ратифицировал договор о присоединении Армении к ЕАЭС
Сенат парламента Казахстана на заседании принял закон "О ратификации Договора о присоединении Республики Армения к Договору о Евразийском экономическом союзе". Документ направлен на подпись главе государства, после чего вступит в силу, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"С даты вступления договора в силу Армения становится членом Евразийского экономического союза и берет на себя обязательства, предусмотренные договором. Принятие законопроекта позволит государствам-членам Евразийского экономического союза создать условия для дальнейшего развития экономической интеграции в интересах повышения жизненного уровня их населения", - сообщается в заключении комитета сената по экономической политике, инновационному развитию и предпринимательству.
В документе также сообщается, что принятый парламентом страны закон был разработан в целях реализации Договора о присоединении Республики Армения к Договору о Евразийском экономическом союзе, создаваемом Россией, Казахстаном и Белоруссией, который был подписан главами государств в Минске в октябре текущего года.
По информации министерства национальной экономики Казахстана, товарооборот республики с Арменией составляет порядка $7,7 млн. При этом есть перспективы расширения двустороннего сотрудничества в металлургии, сельском хозяйстве, строительстве.