2014-ին 128 լրագրող է զոհվել, որոնցից 9-ը` Ուկրաինայում. PEC
ԺՆԵՎ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս տարի աշխարհի 38 երկրում մասնագիտական գործունեությունն իրականացնելիս 128 լրագրող է սպանվել` հերթական անգամ փաստելով, որ լրագրությունն աշխարհի ամենավտանգավոր մասնագիտություններից մեկն է:  Լրագրողներից 9-ը սպանվել են Ուկրաինայում` ռազմական գործողությունները լուսաբանելու ժամանակ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների անվտանգության հարցերով զբաղվող Press Emblem Campaign (PEC) անկախ կազմակերպությունը դեկտեմբերի 15-ին հանդես է զեկույցով եւ ներկայացրել լրագրողների համար վտանգավոր երկրների ցանկը:
Համաձայն ցուցակի, Ուկրաինան գտնվում է 5-րդ տեղում: РЕС-ն լրագրողների համար ամենավտանգավոր վայրը  2014-ին ճանաչել է Գազայի հատվածը, որտեղ Իսրայելի իրականացրած «Պաշտպանական եզր»  ռազմական գործողությունների հետևանքով 16 լրագրող է զոհվել: Ցուցակում հաջորդը Սիրիան է, որտեղ ԶԼՄ-ների 13 աշխատակից է զոհվել: Դրան հետևում են Պակիստանը  (12 զոհ) և Իրաքը, որտեղ 10 լրագրող է սպանվել, այդ թվում` «Իսլամական պետության» զինյալների կողմից գլխատվածները:  Վարկանշային ցուցակի 6-րդ տեղում հայտնվել է Մեքսիկան, որտեղ 8 մարդ է զոհվել,  7-րդ տեղում` Աֆղանստանը (6 զոհ), 8-րդ տեղում` Հոնդուրասը (5 զոհ), 9-րդ տեղում` Սոմալին (5 զոհ), 10-րդ տեղում են Բրազիլիան և Հարավաֆրկյան Հանրապետությունը` 4-ական զոհով:
РЕС-ի անցկացրած ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ վերջին 9 տարում 1038 լրագրող է սպանվել:

128 journalists killed in 32 countries
According to the Press Emblem Campaign (PEC) annual report 2014, at least 128 journalists have been killed so far around the world in the course of the year. This figure is very close to the tally in 2013.
PEC Secretary-General Blaise Lempen said that 2014 was terrible for journalists. New conflicts for media workers opened in Ukraine, in the Israeli assault on Gaza, which led to the killings of many media workers, and in Syria, the situation was unprecedented with the beheading of journalists recorded in video clips.
Gaza leads the list, with 16 journalists killed by Israel during the Operation Protective Edge, followed by Syria (13 journalists killed) and  Pakistan (12 killed).
Iraq comes in fourth place among the most dangerous places for media work, with 10 journalists killed, many of whom lost their lives following the military offensive of the Islamic state.
Ukraine takes fifth place, with 9 journalists killed. In Ukraine, journalists from both sides of the conflict were killed, among them 4 Russian journalists.
Compared to 2013, when 129 journalists were killed, the figures are very close. The figure for the past nine years during which the PEC has been keeping track, stands at more than 1000 journalists (1038, to be precise).
During the past five years (2010 to 2014), the figure stands at a total of 614 journalists killed, which is an average of 123 annually, or 2.4 per week, report Armenpress.