Գտաշեն համայնքի բնակիչը կանխել է հայ-թուրքական սահմանի հատման փորձը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Շիրակի մարզի Գտաշեն համայնքի բնակիչ Արմեն Է.-ն հայտնաբերել է անձի, ով հետաքրքրվում էր, թե ինչպես է հնարավոր հատել հայ-թուրքական սահմանը: Այս մասին նոյեմբերի 27-ին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Հայաստանում Ռուսաստանի սահմանապահ վարչության հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
Հաղորդակցության մեջ բարձր է գնահատվում տեղի բնակչության Կամավորական ազգային ջոկատների անդամների ակտիվ համագործակցությունը: Նշվում է, որ նոյեմբերի 24-ի լույս 25-ի գիշերը Գտաշեն համայնքի բնակիչը սահմանախախտում կատարելու ցանկություն ունեցող անձի վերաբերյալ ոչ միայն  տեղեկացրել է սահմանապահներին, այլ նաև փորձ ձեռնարկեց վերջինիս կանգնեցնել:
Լենինականի սահմանապահ ջոկատը, ի պատասխան ահազանգի, հաշված րոպեների ընթացքում փակել է սահմանի տվյալ հատվածը: Արմեն Է.-ն դիմել է համագյուղացիների օգնությանը, և հաջողվել է կանգնեցնել անհայտ անձին տագնապի  համակարգից  200 մ հեռավորության վրա:
Ստուգումների արդյունքում հաջողվել է պարզել անհատ անձի իսկությունը: Նա Իրանի Իսլամական Հանրապետության 1976-ին ծնված քաղաքացի է, ով փորձում էր, հատելով սահմանը, անցնել Թուրքիա: Ձերբակալվածը պատճառաբանեց իր օրինախախտ նպատակները անձնական խնդիրներով:
Նույն օրը կալանավորվածին փոխանցել եին ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցներին, ովքեր այնուհետ կբացահայտեն դեպքի մանրամասները:
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ Կամավորական ազգային ջոկատների անդամներին հաջողվում է կանխել սահմանի հատման փորձերը: Նման կերպ սույն թվականի սեպտեմբերի 2-ին Արտաշատի սահմանապահ գնդի մոտակայքում, Երասխ գյուղի հարևանությամբ, Արարատի մարզի բնակիչներ Ռաֆիկ Պետրոսյանն ու Կարո Դավթյանը կասեցրել են Աֆղանստանի քաղաքացի, 1988 թ. ծնված Ֆարիդ Սատարայի փորձը հատել հայ-թուրքական սահմանը:

Житель села Гташен предупредил незаконное пересечение армяно-турецкой границы
Житель населённого пункта Гташен (Ширакская область) Армен Э. обнаружил неизвестного, который интересовался как пройти в сторону армяно-турецкой границы. Об этом 27-го ноября передает Арменпресс, ссылаясь на пресс-службу Пограничного управления РФ в Армении.
Посильную помощь российским пограничникам в защите государственной границы на участке ответственности Пограничного управления ФСБ России в Республике Армения оказывают на добровольной основе местные жители, объединённые в добровольные народные дружины (ДНД). Благодаря наблюдательности, решительности, товарищеской взаимопомощи членами ДНД и местными жителями задерживаются нарушители государственной границы, пограничного режима и режима государственной границы.
Так,  в ночь с 24 ноября на 25 ноября местный Армен, являясь членом добровольной народной дружины, сообщил на пограничную заставу и в одиночку попробовал задержать подозрительного человека. Неизвестный попытался скрыться в направлении государственной границы.
Военнослужащие Ленинаканского пограничного отряда через несколько минут полностью перекрыли участок государственной границы.  Армен позвал на помощь односельчан и в 200 метрах от сигнализационного комплекса неизвестного задержали.
В ходе проведения проверочных мероприятий установлено, что задержанный является гражданином Исламской Республики Иран 1976 года рождения. В ходе опроса задержанный пояснил, что имел намерение незаконно пересечь границу и уйти в Турцию. Мотив своего поведения объяснил личными проблемами.