Երեւանում անցկացվեց ԱՊՀ եկրների պետական լրատվամիջոցների ղեկավարների խորհրդի 19-րդ նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանում մեկնարկել է ԱՊՀ երկրների պետական լրատվամիջոցների ղեկավարների խորհրդի 19-րդ նիստը: Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի պետական լրատվամիջոցների ղեկավարները քննարկեցին գործակալությունների միջեւ փոխհամագործակցության ուղիները, հնարավորությունների ստեղծման, կադրերի վերապատրաստման, փորձի փոխանակման հարցեր: «Արմենպրես» լրատվական գործակալության գլխավոր տնօրեն Արամ Անանյանը շեշտեց, որ գործակալության հաջորդ տարվա օրակարգում երեք կարեւորագույն թեմա կա: «Հայաստանի ինտեգրումը ԵՏՄ-ին գործակալության առաջնահերթ թեմաներից մեկն է, քանի որ այն շատ կարեւոր է պետության եւ հասարակության համար: Երկրորդ կարեւոր նախագիծը Հայոց ցեղասպանության հարյուրերրորդ տարելիցին նվիրված նյութերն են: Այս եւ հաջորդ տարի այս թեմայով նյութեր շատ  կլինեն, քանի որ դրանք ուղղված են ոչ թե ընդդեմ, այլ հանուն նրա, որ կանխվեն մարդկության հանդեպ հանցագործությունները: Հայրենական պատերազմի 70-ամյակի մասին միջոցառումներն ու նյութերի հրապարակումը նույնպես գործակալության օրակարգային հարցերից են»,- ասաց Արամ Անանյանը` հավելելով, որ Հայրենական պատերազմի մասին գործակալությունը կներկայացնի նաեւ պատերազմը տեսած եւ հաղթած մարդկանց տեսակետները:
Համագործակցություն, կայունություն եւ անվտանգություն. սրանք Ղազախստանի ազգային լրատվական գործակալության առաջնահերթություններն են: «Կարեւոր են հումանիտար կապերի ամրապնդումը, սպորտի, մշակույթի, գիտության եւ կրթության ոլորտում արդյունավետ համագործակցությունը»,- ընդգծեց «Կազինֆո» լրատվական գործակալության գլխավոր տնօրեն Դաուրեն Դիյարովը:
ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի ինֆորմացիոն-վերլուծական դեպարտամենտի տնօրեն Ալեքսանդր Զավարզինն էլ շեշտեց, որ նախատեսվում են լայնամասշտաբ միջոցառումներ` նվիրված Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին:
Ռուսաստանյան ՏԱՍՍ գործակալությունն էլ նախատեսում է ԱՊՀ ազգային գործակալությունների հետ կազմակերպել համատեղ ցուցահանդես եւ ներկայացնել Հայրենական մեծ պատերազմի մասին լուսանկաներ: Նախատեսվում է նաեւ գրքի հրատարակում:
ԱՊՀ անդամ-պետությունների ազգային լրատվական գործակալությունների խորհուրդնստեղծվել Է 1996թ.` ի կատարումն Անկախ պետությունների համագործակցության անդամ երկրների ղեկավարների կողմից 1995թ. նոյեմբերի 3-ին ստորագրած «ԱՊՀ պետական լրատվական գործակալությունների ղեկավարների խորհրդի ստեղծման մասին» համաձայնագրի: Խորհուրդը, որի անդրանիկ նիստը տեղի է ունեցել 1996թ., կոչված է նպաստելու ԱՊՀ անդամ երկրների լրատվամիջոցների ներուժի ակտիվացմանը, տեղեկատվության փոխանակման մակարդակի եւ արդյունավետության բարձրացմանը, ԱՊՀ անդամ երկրների վերաբերյալ օբյեկտիվ տեղեկությունների տարածմանը, համագործակցության շրջանակներում իրականացվող ծրագրերի տեղեկատվական աջակցությանը: Խորհրդի կազմում են Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի պետական լրատվական գործակալությունների ղեկավարները:

19th session of Council of Heads of State Media of CIS countries kicks off
YEREVAN, 25 NOVEMBER, ARMENPRESS. The 19th session of the Council of Heads of State Media of CIS countries kicked off in Yerevan. The heads of state media of Armenia, Russia, Belarus, Kazakhstan and Kyrgyzstan discussed the paths for partnership between news agencies, the creation of opportunities, the training of specialists and the exchange of experiences. General Director of “ArmenPress” News Agency Aram Ananyan emphasized that the news agency has three key topics for next year. “Armenia’s accession to the Eurasian Economic Union will be the agency’s key topic since accession to the EEU is very important for the country and the society. The second key topic will be devoted to the 100th anniversary of the Armenian Genocide. There will be many articles devoted to this next year since they aren’t against, but for the prevention of crimes against humanity. The events devoted to the 70th anniversary of the Great Patriotic War and the publication of materials devoted to that are also among the items on the news agency’s agenda,” Aram Ananyan said, adding that the news agency will also be presenting the views of people who have seen and have triumphed in the Great Patriotic War.
Cooperation, stability and security-these are the priorities for the national news agency of Kazakhstan. “The strengthening of humanitarian ties, as well as effective cooperation in sports, culture, science and education are important,” General Director of Kazinfo News Agency Dauren Diyarov emphasized.
Head of the Information-Analysis Department of the CIS Executive Committee Alexander Zavarzin emphasized that the Department is planning large-scale events dedicated to the 70th anniversary of the victory in the Great Patriotic War.
The Russian TASS News Agency plans on organizing a joint exhibition with the national news agencies of the CIS countries and present photos of the Great Patriotic War. There will also be a book.