Երեւանում անցկացվեց ԱՊՀ եկրների պետական լրատվամիջոցների ղեկավարների խորհրդի 19-րդ նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանում մեկնարկել է ԱՊՀ երկրների պետական լրատվամիջոցների ղեկավարների խորհրդի 19-րդ նիստը: Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի պետական լրատվամիջոցների ղեկավարները քննարկեցին գործակալությունների միջեւ փոխհամագործակցության ուղիները, հնարավորությունների ստեղծման, կադրերի վերապատրաստման, փորձի փոխանակման հարցեր: «Արմենպրես» լրատվական գործակալության գլխավոր տնօրեն Արամ Անանյանը շեշտեց, որ գործակալության հաջորդ տարվա օրակարգում երեք կարեւորագույն թեմա կա: «Հայաստանի ինտեգրումը ԵՏՄ-ին գործակալության առաջնահերթ թեմաներից մեկն է, քանի որ այն շատ կարեւոր է պետության եւ հասարակության համար: Երկրորդ կարեւոր նախագիծը Հայոց ցեղասպանության հարյուրերրորդ տարելիցին նվիրված նյութերն են: Այս եւ հաջորդ տարի այս թեմայով նյութեր շատ  կլինեն, քանի որ դրանք ուղղված են ոչ թե ընդդեմ, այլ հանուն նրա, որ կանխվեն մարդկության հանդեպ հանցագործությունները: Հայրենական պատերազմի 70-ամյակի մասին միջոցառումներն ու նյութերի հրապարակումը նույնպես գործակալության օրակարգային հարցերից են»,- ասաց Արամ Անանյանը` հավելելով, որ Հայրենական պատերազմի մասին գործակալությունը կներկայացնի նաեւ պատերազմը տեսած եւ հաղթած մարդկանց տեսակետները:
Համագործակցություն, կայունություն եւ անվտանգություն. սրանք Ղազախստանի ազգային լրատվական գործակալության առաջնահերթություններն են: «Կարեւոր են հումանիտար կապերի ամրապնդումը, սպորտի, մշակույթի, գիտության եւ կրթության ոլորտում արդյունավետ համագործակցությունը»,- ընդգծեց «Կազինֆո» լրատվական գործակալության գլխավոր տնօրեն Դաուրեն Դիյարովը:
ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի ինֆորմացիոն-վերլուծական դեպարտամենտի տնօրեն Ալեքսանդր Զավարզինն էլ շեշտեց, որ նախատեսվում են լայնամասշտաբ միջոցառումներ` նվիրված Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին:
Ռուսաստանյան ՏԱՍՍ գործակալությունն էլ նախատեսում է ԱՊՀ ազգային գործակալությունների հետ կազմակերպել համատեղ ցուցահանդես եւ ներկայացնել Հայրենական մեծ պատերազմի մասին լուսանկաներ: Նախատեսվում է նաեւ գրքի հրատարակում:
ԱՊՀ անդամ-պետությունների ազգային լրատվական գործակալությունների խորհուրդնստեղծվել Է 1996թ.` ի կատարումն Անկախ պետությունների համագործակցության անդամ երկրների ղեկավարների կողմից 1995թ. նոյեմբերի 3-ին ստորագրած «ԱՊՀ պետական լրատվական գործակալությունների ղեկավարների խորհրդի ստեղծման մասին» համաձայնագրի: Խորհուրդը, որի անդրանիկ նիստը տեղի է ունեցել 1996թ., կոչված է նպաստելու ԱՊՀ անդամ երկրների լրատվամիջոցների ներուժի ակտիվացմանը, տեղեկատվության փոխանակման մակարդակի եւ արդյունավետության բարձրացմանը, ԱՊՀ անդամ երկրների վերաբերյալ օբյեկտիվ տեղեկությունների տարածմանը, համագործակցության շրջանակներում իրականացվող ծրագրերի տեղեկատվական աջակցությանը: Խորհրդի կազմում են Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի պետական լրատվական գործակալությունների ղեկավարները:

Стартовало 19-е заседание руководителей государственных информагентств стран СНГ
В Ереване стартовало 19-е заседание руководителей государственных информагентств стран СНГ (Информсовета СНГ). Руководители  государственных информагентств Армении, России, Беларуси, Казахстана, Киргизии обсудили пути взаимодействия между агентствами, а также вопросы создания возможностей, стажировки кадров, обмена опытом.
Генеральный директор информационного агентства «Арменпресс» Арам Ананян отметил, что в повестке агентства на следующий год есть три важнейшие темы. «Интеграция Армении в Евразийский экономический союз является одной из приоритетных тем, так как это важно и для государства, и для общества. Вторым важнейшим проектом являются материалы о 100-летней годовщине Геноцида армян. В этом и следующем году будет много материалов на эту тему, так как они направлены не против, а ради того, чтобы были предупреждены преступления против человечества. Подготовка материалов и мероприятий, посвященных 70-летию победы в Великой отечественной войне, тоже входит в повестку агентства», - отметил Ананян, подчеркнув, что «Арменпресс» представит также людей, принявших участие и одержавших победу в Великой отечественной войне.
Сотрудничество, стабильность и безопасность – вот приоритеты национального информагентства Казахстана. «Важно укрепление гуманитарных связей, продуктивное сотрудничество в сферах спорта, культуры, науки и образования», - подчеркнул генеральный директор информационного агентства «Казинфо» Дуарен Дияров.
Директор информационно-аналитического департамента Исполнительного комитета СНГ Александр Заварзин подчеркнул, что запланированы широкомасштабные мероприятия, посвященные 70-летию победы в Великой отечественной войне.
Российское агентство ТАСС планирует организовать совместно с национальными агентствами СНГ выставку и представить фотографии о Великой отечественной войне. Планируется также издание книги.
Информсовет СНГ был создан в 1996 году «Соглашением Совета глав правительств о создании Совета руководителей государственных информационных агентств СНГ» (Москва, 3 ноября 1995 года). Соглашение подписали 9 государств: Республика Армения, Азербайджанская Республика, Республика Беларусь, Республика Казахстан, Кыргызская Республика, Республика Молдова, Российская Федерация, Республика Таджикистан.
Цели и задачи: создание действенного механизма свободного обмена информацией; обеспечение взаимодействия и сотрудничества государств - участников Содружества в информационной сфере; укрепление информационного партнерства; создание условий для максимально свободного взаимного движения информационных потоков, охватывающих не только политические и экономические процессы, но и весь спектр интересов, включая культуру, науку и спорт и др.