Հադրութում գորգագործական արտադրամաս է բացվել
ՀԱԴՐՈՒԹ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հադրութի Մեծ թաղեր գյուղում այսուհետ նոր թափ կստանա գորգագործությունն, ու գյուղացիները  գյուղատնտեսությունից ու անասնապահությունից զատ, հնարավորություն կունենան նաեւ կարպետագործությամբ գումար վաստակելու: Ներկա դրությամբ` արտադրամասը 10 աշխատակից ունի, սակայն այն ընդլայնվելու հեռանկարներ ունի, ինչն իր հերթին գյուղացիներին կապահովի աշխատատեղով եւ կնպաստի գյուղերի զարգացմանը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Մեծ թաղերի ավանդական գորգագործություն» (ՄԹԱԳ) ՍՊԸ տնօրեն Գարիկ Ոսկանյանը շեշտեց, որ ժամանակին գորգագործությունը գյուղում շատ տարածված է եղել, եւ մինչեւ 80-ականները գործող արտադրամասն ունեցել է 60 հոգանոց կազմ, որի գործած կարպետները մեծ պահանջարկ են վայելել նախկին ԽՍՀՄ երկրներում: «Այս պահին արտադրամասը համագործակցում է Ստեփանակերտում գործող «Ղարաբաղ կարպետ» ընկերության հետ: Իրականացվում ենք փոխադարձ այցելություններ, փորձի փոխանակում: Արտադրամասի աշխատակիցները ծանոթանում են գորգագործության արվեստին, հմտություններ ձեռք բերում»,- ասաց Ոսկանյանը:
Արցախյան գորգերի նախկին համբավի վերականգնումն ու գորգագործության խթանումը ԼՂՀ կառավարության օրակարգային հարցերից է: Գործող «Ղարաբաղ Կարպետ» ընկերությունը, բացի մայրաքաղաքից, մասնաճյուղեր ունի նաեւ Շուշիում եւ Մարտակերտում: Գորգագործությունը խթանելու նպատակով, արդեն երկրորդ տարին է` Ազգային վիճակախաղի տոմսի շահողներին տրամադրվում է ղարաբաղյան կարպետ` ավանդական զարդանախշերով:

Carpet weaving factory opened in Hadrut
YEREVAN, 24 NOVEMBER, ARMENPRESS. From now on, carpet weaving will gain momentum in the Mets Tagher village of Hadrut, providing villagers with the opportunity to gain profits from not only farming and cattle-raising, but weaving carpets as well. Currently, the factory has ten employees, but plans on expanding. The expansion will create jobs for the villagers and contribute to rural development.
In an interview with “ArmenPress”, Director of the Traditional Carpet Weaving of Mets Tagher (TCMT) LLC Garik Voskanyan emphasized that there was a time when carpet weaving was very popular in Mets Tagher. Until the 1980s, the factory had 60 employees, and the carpets were in high demand in all countries of the former USSR. “The factory is currently collaborating with the Karabakh Carpet Company of Stepanakert. We organize reciprocal visits and exchange of experiences. The employees of the factory are introduced to the art of carpet weaving and acquire skills,” Voskanyan said.