Ուղղաթիռի անձնակազմի տարհանման գործողությունն իրականացվել է ոչ թե երեկ, այլ ավելի վաղ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից խոցված հայկական ուղղաթիռի անձնակազմի տարհանման հատուկ նշանակության գործողությունն իրականացվել է ոչ թե նոյեմբերի 21-ին, այլ ավելի վաղ: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Պաշտպանության բանակը: «Անդրադառնալով նոյեմբերի 12-ին խոցված հայկական ուղղաթիռի անկման վայրում ՊԲ-ի կողմից իրականացված հատուկ նշանակության գործողության վերաբերյալ ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության այսօր տարածած պաշտոնական հաղորդագրությանը, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հանդես է եկել կատարվածը հերքող պատասխան տեղեկատվությամբ, որում մասնավորապես ժխտում է,իր ներկայացմամբ՝ երեկ ունեցած սեփական կորուստների փաստը: Ի գիտություն Ադրբեջանի ռազմական գերատեսչության պաշտոնական քարոզչամեքենայի և նրան սպասարկող լրատվամիջոցների, ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը իրազեկում է, որ խոցված հայկական ուղղաթիռի անձնակազմի տարհանման հատուկ նշանակության գործողությունն իրականացվել է ոչ թե երեկ, այլև այն օրը, երբ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն էր տարածել առաջնային գծում կրած իր կորուստների վերաբերյալ, դրանք ներկայացնելով որպես հայ դիպուկահարների կողմից արձակված կրակոցների արդյունք: Հիշեցման կարգով հավելենք,որ նման բովանդակությամբ հաղորդագրություններից մեկը Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից մամուլում տարածվել է նոյեմբերի 20-ին: Դե ինչ, սա ադրբեջանական քարոզչությանը հատուկ մարտավարական հնարք է, որով հերթական անգամ փորձ է արվում պարտակել սեփական անճարակությունը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշված է հայտարարության մեջ:
Հաշվի առնելով ադրբեջանական կողմի պաշտոնական հայտարարություններն ու բանականության իսպառ բացակայությունը, ԼՂՀ զինված ուժերը ստիպված դիմել են նոյեմբերի 12­-ին հակառակորդի կողմից խոցված ուղղաթիռի անձնակազմի ճակատագիրը անկման վայրում պարզելու և դրանից բխող խնդիրներ լուծելու հատուկ նշանակության գործողության: Մարտական խնդրի կատարման արդյունքում դեպքի վայրից տարհանվել են ուղղաթիռի անձնակազմից մեկի դին, երկու օդաչուների մասունքները և ուղղաթիռի որոշ անհրաժեշտ մասեր: Հատուկ նշանակության գործողության ընթացքում շարքից հանվելէ հակառակորդի երկու ասկյար:

В результате армянской спецоперации на месте падения вертолета Операция по вынесению экипажа была проведена не вчера, а раньше
В результате армянской спецоперации на месте падения вертолета Операция по вынесению
экипажа  была проведена не вчера, а раньше
Спецоперация  по вынесению экипажа сбитого Азербайджаном вертолета  была проведена не 21 ноября, а раньше. Эту информацию распространила Армия обороны Нагорно-Карабахской республики.
«Комментируя официальное заявление  Минобороны НКР об операции специального  значения  по вынесению экипажа в месте падения  сбитого Азербайджаном 12 ноября вертолета, Минобороны Азербайджана выступило с  опровержением этой информации, в котором, в частности, отрицает понесенные вчера собственные потери. К сведению  официальной пропагандистской машины  Азербайджана и обслуживающих ее СМИ, Минобороны НКР сообщает, что спецоперация по вынесению экипажа сбитого Азербайджаном вертолета  была проведена не 21 ноября, а раньше – в тот день, когда МО Азербайджана распространило информацию  о своих потерях на передовой, представив это как результат снайперских выстрелов  армянской стороны.
Дабы освежить им  память, добавим,  что одно из сообщений такого содержания МО Азербайджана распространило в СМИ  20 ноября. Что ж, это присущая азербайджанской пропаганде тактика, которой в очередной раз делается попытка замазать собственную несостоятельность», - как передает Арменпресс, говорится в заявлении.
Учитывая  официальные заявления и полное отсутствие разумной логики, Вооруженные силы НКР вынужденно предприняли спецоперацию по выяснению обстоятельств и судьбы сбитого противником  12 ноября вертолета ВС НКР,  вытекающих из этого проблем и путей их решения.  В результате  выполненной боевой задачи с места происшествия удалось вынести тело одного их членов экипажа сбитого  вертолета и останки двух других, а также некоторые важные  части вертолета. Командиром экипажа был майор Сергей Саакян. Два других члена экипажа – лейтенант Азат Саакян и старший лейтенант Саркис Назарян. В ходе операции  выведены из строя два аскера. У Армии обороны потерь не было.