Գերմանիայի եւ Միացյալ Թագավորության դեսպաններն Ադրբեջանին խաղաղության կոչ են անում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Գերմանիայի եւ Միացյալ Թագավորության դեսպանները դատապարտում են ադրբեջանական օդուժի կողմից հայկական ուղղաթիռի խոցումն ու Ադրբեջանին մարդասիրության կոչ անում` շեշտելով, որ սահմանին եւ դեպքի վայրում պետք է հաստատվի խաղաղություն: «Այն, ինչ տեղի է ունեցել նոյեմբերի 12-ին, սարսափելի իրադարձություն է, ողբերգություն: Մենք ցավակցում են զոհված երեք օդաչուների ընտանիքների անդամներին, հարազատներին եւ ընկերներին: Սա մեծ ողբերգություն է, եւ Մեծ Բրիտանիան միանում է այն բոլոր հայտարարություններին, որ արվել են նախապես միջազգային կառույցների կողմից»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեսպան Քեթի Լիչը:
«Այս ողբերգությունը հերթական անգամ փաստեց, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորումն այլ տարբերակ չունի, քան խաղաղ բանակցությունների ու երկխոսության ճանապարհը: Այս առումով Գերմանիան հերթական անգամ իր աջակցությունն ու զորակցությունն է հայտնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին` փաստելով, որ կարգավորումը պետք է կայանա այդ կառույցի շրջանակներում»,- ասաց Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Ռայներ Մորելը:
«Արմենպրես»-ի հարցին` «Հայաստանն ու Ադրբեջանը, ինչպես Միացյալ Թագավորությունն ու Գերմանիան, միջազգային մի շարք կառույցների անդամ են. արդյոք մտահոգիչ չէ, որ ԵԽ եւ ԵԱՀԿ անդամ պետությունը ոչ մարդասիրական սկզբունքներով է հանդես գալիս»,- Գերմանիայի դեսպանն ասաց, որ ութ օր շարունակ թույլ չտալ, որպեսզի զոհվածների դիակները տեղափոխվեն, ոչ մարդասիրական քայլ է եւ անշուշտ նման դեպքերում պետք է ցուցաբերել հումանիզմ, քանի որ մարդկային կյանքն ամենամեծ կորուստն է: «Մենք կոչ ենք անում ԼՂ հակամարտությունը կարգավորել խաղաղ բանակցությունների հիման վրա ԵԱՀԿ երեք սկզբունքների կիրառմամբ եւ պահպանել անվտանգություն տարածաշրջանում»,- ասաց Քեթի Լիչը:
Սկսած նոյեմբերի 12-ից միջազգային գրեթե բոլոր կառույցներն ու դեսպանները Ադրբեջանին մի քանի անգամ խաղաղության եւ մարդասիրության կոչ են արել: Խաղաղության կոչով է հանդես եկել նաեւ ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը: Լրագրողների հարցին, թե որն է լինելու հայկական Զինված ուժերի պատասխանը, ՀՀ ՊՆ Սեյրան Օհանյանն ասել էր, որ հայկական կողմը կշարունակի ջանքեր գործադրել դիվանագիտական ճանապարհով հարցը կարգավորելու ուղղությամբ: Սակայն տասը օրվա ընթացքում հարեւան երկրում չհասկացան ոչ դիվանագիտական լեզուն, ոչ մարդասիրական կոչերը եւ նոյեմբերի 22-ի գիշերը ԼՂՀ հատուկ ստորաբաժանումներն իրականացրեցին օպերացիա, որի արդյունքում տարհանվել են Ադրբեջանի կողմից խոցված ուղղաթիռի անձնակազմից մեկի դին, երկու օդաչուների մասունքները և ուղղաթիռի որոշ անհրաժեշտ մասեր:

Послы Германии и Соединенного Королевства призывают Азербайджан к миру
Послы Германии и Соединенного Королевства в Армении  осуждают поражение азербайджанской стороной армянского вертолета  и призывают Азербайджан к гуманности, подчеркивая, что на границе и месте происшествия необходимо установление  мира.
«То, что произошло 12 ноября, ужасно, это трагедия.  Мы соболезнуем семьям трех погибших летчиков, их друзьям и близким. Очень большая трагедия. Великобритания присоединяется ко всем заявлениям, с которыми выступили международные организации», - в беседе с Арменпресс сказала посол Соединенного Королевства в Армении  Кети Лич.
«Эта трагедия в очередной раз доказала, что для разрешения карабахского конфликта нет альтернативы, кроме  мирному урегулирования и переговоров. В этом плане Германия  в очередной раз заявляет о своей поддержке Минской группе ОБСЕ, утверждая, что урегулирование должно произойти в рамках этой структуры», - сказал посол Германии в Армении РайнерМорел.
Арменпресс задал вопрос: «Армения и Азербайджан, как и Германия  и Соединенное Королевство, являются членами ряда международных организаций. Не тревожный ли факт, что член ЕС и ОБСЕ  выступает с антигуманных позиций?» Посол Германии ответил, что  не позволять выносить трупы погибших в течение восьми дней – это антигуманно, и,  несомненно, в подобных случаях необходим  именно гуманный подход, ибо потеря человеческой жизни – самая большая из потерь. «Мы призываем урегулировать проблему НКР путем переговоров на основании  трех принципов ОБСЕ и сохранять безопасность в регионе», - сказала Кети Лич.
С первого дня, 12 ноября, почти все международные организации и послы призывали Азербайджан к миру и гуманности. С призывом к миру  выступило и Минобороны Армении. На вопрос журналистов, каким будет ответ армянских Вооруженных сил, министр обороны РА Сейран Оганян сказал, что армянская сторона будет продолжать действовать по дипломатическим  коридорам с целью урегулирования ситуации. Но даже за десять дней  соседняя страна не смогла понять ни дипломатического языка, ни призывов к гуманности. И ночью 22 ноября спецназ АО Арцаха осуществил операцию, в результате которой  удалось вынести  с места падения сбитого Азербайджаном  вертолета тело одного их членов экипажа и останки двух других, а также некоторые важные  части вертолета.
12 ноября, в 13.45, на восточной стороне воздушной границы НКР в результате нарушения азербайджанской стороной режима прекращения огня, во время учебного полета  был поражен вертолет МИ-24 ВВС НКР. Место поражения очень близко к линии соприкосновения. Противник несколько дней продолжал  вести интенсивный огонь из разнокалиберного оружия в направлении пораженного вертолета, игнорируя призывы международного сообщества прекратить огонь и дать возможность вынести тела летчиков.Командиром экипажа был майор Сергей Саакян. Два других члена экипажа – лейтенант Азат Саакян и старший лейтенант Саркис Назарян.