Բայդենը հայտարարել Է Ուկրաինային 23 մլն դոլարի լրացուցիչ օգնություն հատկացնելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ը եւս 23 մլն դոլարի օգնություն կհատկացնի Ուկրաինային: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 21-ին հայտնել Է Սպիտակ տունը:
«Փոխնախագահ Ջո Բայդենը նոյեմբերի 21-ին Կիեւում հայտարարել Է, որ, սպասելով Կոնգրեսի հավանությանը, Սպիտակ տունը 20 մլն դոլար կհատկացնի Ուկրաինայի իրավապահ մարմինների եւ դատարանների խորը բարեփոխմանն աջակցելուն, ներառյալ դատախազական եւ հակակոռուպցիոն բարեփոխումը»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
«Փոխնախագահը նաեւ հայտարարել Է, որ ԱՄՆ-ը լրացուցիչ 3 մլն դոլար կտրամադրի Ուկրաինայում ՄԱԿ-ի Պարենային ծրագրի արտակարգ գործողությունների համար»,-հայտնել Է Սպիտակ տունը:
Բայդենն առայժմ չի հայտարարել Ուկրաինային ցուցաբերվող ռազմական օգնությունն ընդլայնելու մասին, հաղորդագրության մեջ նաեւ հիշատակում չկա Կիեւին զենքով աջակցելու մասին, ինչը խոստացել Էին քննարկել ամերիկյան վարչակազմում:
Ընդամենն ԱՄՆ-ն այս տարի մոտավորպես 320 մլն դոլարի օգնություն Է հատկացրել Կիեւին, այդ թվում՝ 116 միլիոնը ռազմական ծախսերի համար, որոնք չեն վերաբերում զենքին:

США выделят Украине еще 23 миллиона долларов помощи
"Вице-президент Джо Байден объявил сегодня вКиеве, Украина, что, вожидании одобрения конгресса, Белый дом выделит 20 миллионов долларов наподдержку глубокой реформы украинских правоохранительных органов исудов, включая прокурорскую иантикоррупционную реформу",— говорится всообщении.
"Вице-президент также объявил, что США направят дополнительные 3 миллиона долларов дляэкстренных операций продовольственной программы ООН наУкраине для (закупки) продовольственных пайков ипомощи людям, перемещенным из-за конфликта навостоке Украины, атакже другим уязвимым частям населения",— сообщил Белый дом.
Байден пока что нестал объявлять орасширении военной помощи Украине, также нет всообщении упоминания оподдержке Киева оружием, которую обещали рассмотреть вадминистрации США. Всего США выделили вэтом году примерно 320 миллионов долларов помощи Киеву, втом числе 116 навоенные расходы, невключающие оружие, игарантировали долг Украины на1 миллиард долларов.